Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Absolventi duálneho vzdelávania na záverečných skúškach nevynikli

26.04.2019, 19:00 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

Štátna školská inšpekcia hodnotila úspechy prvých absolventov duálneho vzdelávania na Slovensku. Výsledky záverečných skúšok prekvapili samotných inšpektorov. „Dualisti“ síce prekonali študentov, ktorí sa pripravovali v školských dielňach, ale nedopadli lepšie ako učni, ktorí praxovali vo firmách mimo duálny systém.

  • Tlačiť
  • 0

„Stretnutie žiakov s realitou preukázateľne vedie k lepším vedomostiam a zručnostiam. Otázkou ostáva, prečo sú zamestnávatelia bez podpory rovnako úspešní, ak nie úspešnejší ako zamestnávatelia, ktorí vzdelávajú žiakov v strediskách duálneho vzdelávania,“ upozorňuje hlavná školská inšpektorka Viera Kalmárová.

Inšpektori sa pokúsili zhodnotiť efekt duálneho vzdelávania prostredníctvom malej komparatívnej štúdie už v školskom roku 2017/2018. Porovnali výsledky žiakov učebných odborov – autoopravár – mechanik, autoopravár – lakovník, nástrojár, inštalatér a stolár pri záverečných skúškach. Posúdili celkový prospech žiakov na záverečnej skúške, aj jej jednotlivé časti – písomnú, ústnu aj praktickú časť.

Neprehliadnite

Hodnotili štyri skupiny žiakov – prvá bola zložená z študentov duálneho vzdelávania a absolvovali praktickú prípravu u zamestnávateľa zapojeného do duálu.

Druhá skupina tiež prešla odborným výcvikom vo firme zapojenej do duálu, ale samotní žiaci vo firme praxovali mimo systém duálneho vzdelávania.

Do tretice išlo o praktickú prípravu študentov mimo školy, ale ani študenti, ani firma v ktorej praxovali neboli zapojení do duálneho vzdelávania.

Štvrtá skupina študentov praxovala takmer len v školskej dielni.

Inšpektori predpokladali, že výsledky študentov z prvej skupiny budú výrazne lepšie ako výsledky ostatných troch skupín,

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy duálne vzdelávanie, odborné školy, ŠIOV, školstvo, trh práce

Diskusia (0 reakcií)