Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Agrofert vlani získal viac dotácií, než odviedol na dani z príjmu

26.07.2018, 13:48 | ČTK

Koncern Agrofert, ktorý ovláda Andrej Babiš, získal vlani podľa Hospodárskych novín (HN) na dotáciách rekordných 2,1 miliardy korún (82 miliónov eur).

  • Tlačiť
  • 0

Na dani z príjmu pritom firma v rovnakom období zaplatila 739 miliónov korún (23,8 miliónov eur), upozornil denník. Koncern Agrofert vlastnil ešte na začiatku minulého roka súčasný premiér Andrej Babiš (ANO). Vo februári 2017 vložil svoje akcie kvôli zákonu o konflikte záujmov do zvereneckých fondov.

Údaje o čerpaných dotáciách a odvedených daniach denník zistil z výročnej správy za všetky firmy patriace do skupiny Agrofert. „Nad jej rámec nebudeme detaily komentovať,“ povedal HN hovorca spoločnosti Karel Hanzelka.

Firmy spadajúce pod Agrofert vlani získali 1,35 miliardy korún (53 miliónov eur) na prevádzkových dotáciách, na ktoré má nárok každý, kto splní príslušné podmienky. Ide napríklad o dotácie na hektár pôdy či chované zviera. Ďalších 607 miliónov korún (23,6 miliónov eur) tvorili podľa HN investičné dotácie. Tie sa skladajú z priamych finančných čiastok a z čerpaných stimulov v podobe zliav na daniach.

Neprehliadnite

Podľa denníka získal Agrofert vlani najviac priamych investičných dotácií z Nemecka, kde na stavbu veľkej pekárne dostal 11 miliónov eur. V Česku pochádzali najväčšie investičné dotácie z programu na rozvoj vidieka a mierili do potravinárskych firiem.

Okrem toho poberal Agrofert aj peniaze na dorovnanie garantovaných výkupných cien elektriny z obnoviteľných zdrojov, najmä pre bioplynové stanice. Týmto spôsobom podľa HN vlani zinkasoval 150 miliónov korún (4 milióny eur).

Skupina Agrofert je najväčšia v českom poľnohospodárstve a potravinárstve, dvojkou v chemickom priemysle a významným subjektom v lesníctve a médiách. Vlani zamestnávala zhruba 33-tisíc ľudí. Konsolidovaný zisk koncernu Agrofert sa vlani medziročne znížil o 38 percent na 4,8 miliardy (187 miliónov eur). O hospodárskych výsledkoch za rok 2017 Agrofert informoval začiatkom júna.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)