Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ak Drucker zakáže poplatky, Penta zatvorí ProCare

07.06.2017, 15:40 | Mária Hunková | © 2017 News and Media Holding

Sieť polikliník ProCare skončila minulý rok v strate 900-tisíc eur. Ak prejdú plány ministerstva zdravotníctva, ktoré chce zakázať objednávanie v ambulanciách za poplatok, spoločnosť Penty príde o 25 percent tržieb. Tvrdí to jeden z partnerov investičnej skupiny zodpovedný za zdravotníctvo Eduard Maták.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 29

Správa bola aktualizovaná o stanovisko ministerstva zdravotníctva.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker sa ešte v apríli vyjadril, že je absurdné, aby si pacienti u lekára platili za objednanie sa na vyšetrenie, a preto pripravili návrh zákona, ktorý to definitívne zakáže. Do medzirezortného pripomienkového konania sa následne dostala novela zákona o zdravotnej starostlivosti, podľa ktorej bude hroziť každému, kto bude podmieňovať ošetrenie či objednanie sa u lekára peniazmi, pokuta od dvoch do 10-tisíc eur. Pri opakovanom porušení až 20-tisíc eur.

Zákon už neobídu

Pokus o zakázanie týchto poplatkov tu už raz bol. ProCare ho ale obišiel tým, že ho skryl do zmluvy o takzvanom manažmente pacienta a oficiálne ho od klientov vyberá externá firma MyCare. Tomu by malo byť koniec. Ak novelu schvália, protizákonný bude aj takýto postup spoplatnenia objednávok na konkrétny čas v ambulancii.

„Ak naozaj presadia ten zákon tak, ako je teraz písaný a povedia, že je to zákon, ktorý v podstate chce zlikvidovať ProCare, tak my ho zatvoríme. Určite. Nemáme s tým problém,“ povedal E. Maták na stredajšej tlačovej konferencii. Zároveň dodal, že tým štát podľa neho nepôjde proti Pente, ale proti ľuďom, ktorí chcú byť ich klientmi a sú si ochotní za ich služby platiť.

Poplatky v ambulanciách sú podľa E. Matáka výsledkom vysokého dopytu oproti nízkej ponuke. Inak povedané, k zdravotnej starostlivosti sa chce dostať viac ľudí, ako je možné s takým nedostatkom lekárov, akých má Slovensko, zvládnuť. Nevidí preto nič zlé na tom, že sa formou poplatkov snažia tento dopyt regulovať a manažovať ho.

„ProCare má 12 polikliník, pričom systém manažovania je v piatich. Do ostatných polikliník môže prísť veľa pacientov a môžu si tam na ošetrenie počkať. Na druhej strane, preto si pacienti vyberajú systém manažmentu pacienta, lebo nemienia hodiny čakať,“ dodal šéf siete polikliník Marek Duban.

Ako sa darilo firmám Penty v zdravotníctve
(r. 2016, v mil. eur)
Dôvera ProCare Svet zdravia
Tržby 1085 56 180
Čistý zisk 12,8 -0,9 10,5
Ziskovosť 1,18 % -1,60 % 5,83 %
Investície (CAPEX) 3,2 4,9 24,7
Prameň: Penta

Ministerstvo zdravotníctva reaguje, že objednanie sa na konkrétny termín je súčasťou poskytovania zdravotnej starostlivosti a nesúhlasia s vyberaním úhrad za služby, ktoré sú plne hradené z verejného zdravotného poistenia. Prax podľa rezortu ukázala, že niektorí poskytovatelia hľadajú spôsob, ako systém obchádzať, a preto je nevyhnutné vniesť pravidlá. „Pacienti musia mať garantovanú bezplatnú zdravotnú starostlivosť na základe verejného zdravotného poistenia. Kroky, ktoré ministerstvo zdravotníctva realizuje, sú predovšetkým a na prvom mieste v prospech pacienta a zdravotníkov so zreteľom maximálnej dostupnosti kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre pacienta," dodala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

ProCare ako jediná z firiem Penty pôsobiacich v zdravotníctve nie je zisková. Prevádzkuje spolu 12 polikliník, zamestnáva 1 323 zamestnancov a ročne vykoná 2,5 milióna vyšetrení. Pri tržbách 56 miliónov eur skončila minulý rok v strate 900-tisíc eur. Naproti tomu sieť nemocníc investičnej skupiny Svet zdravia vykázala zisk 10,5 milióna eur.

Siahnu aj na zisky Dôvery

Zdravotná poisťovňa Dôvera zarobila ešte viac, keď vykázala zisk 12,8 milióna eur. Do budúcna by mohol byť nižší. Minister zdravotníctva totiž avizoval, že chce zdravotným poisťovniam zisky obmedziť. Jeho predstavou je, že by sa mohli tvoriť iba z prostriedkov určených na vlastnú prevádzku, pričom aj ich výška sa má upraviť.

V súčasnosti sa správny fond poisťovne odvíja od počtu klientov, po novom by sa mohol napríklad aj od toho, koľko pacientov má na čakacích listinách, či ako má zabezpečenú sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Ak bude vykazovať nedostatok v týchto oblastiach, bude musieť presunúť peniaze pôvodne určené na správu na zdravotnú starostlivosť a tým sa automaticky zmenší objem peňazí, z akých sa bude môcť tvoriť zisk.

„Je čudné, ekonomicky iracionálne až hlúpe myslieť si, že stratu v štátnom zdravotníctve vyrieši regulácia zisku. Je to ako keby sme riešili nedostatok vody v subsaharskej Afrike reguláciou nadbytku vody na Sibíri,“ povedal generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

Ministerstvo zdravotníctva podľa hovorkyne Z. Eliášovej rešpektuje postavenie a aktivity dlhodobých finančných investorov v zdravotníctve. Majú vraj v systéme svoje miesto. „Naším cieľom je však nastaviť isté pravidlá, a tie sa týkajú napríklad aj fungovania zdravotných poisťovní," dodala hovorkyňa.

Poznámka: TREND.sk spadá pod News and Media Holding, ktorý patrí finančnej skupine Penta.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 29

Tagy Dôvera, Penta, ProCare, zdravotníctvo