Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako a prečo chce na seba štát napojiť všetky pokladne

11.06.2018, 14:10 | Xénia Makarová | © 2018 News and Media Holding

Finančná správa spúšťa od budúceho roka to, o čom sa už dlhšie šušká. Všetky registračné pokladnice chce na svoje systémy napojiť online. Sľubuje si od toho stopku pre úniky, ktoré štátu vznikali na daniach tým, že predajcovia nepriznávali všetky bločky. TREND spracoval základné fakty o tejto veľkej zmene v štyroch kľúčových bodoch.

  • Tlačiť
  • 10

1. Apríl a júl 2019

Od apríla budúceho roka chce Finančná správa online napojiť na seba všetky pokladnice, ktoré sa používajú v hoteloch, ďalších ubytovacích zariadeniach a gastroslužbách, ale aj na čerpacích staniciach. Od 1. júla majú pribudnúť maloobchod a zvyšné služby.

Nikomu povinnosť mať registračnú pokladňu nepribudne, ani neubudne. Predajcovia ale budú musieť mať online pripojenie (nemá ho aktuálne menej ako 10 percent z firiem nad 10 zamestnancov) a prispôsobiť doterajšiu pokladnicu novému softvéru, vymeniť ju alebo nahradiť napríklad mobilom či počítačom a tlačiarňou.

Takzvanú virtuálnu pokladňu už v súčasnosti využíva 40-tisíc predajcov, celkovo má povinnosť používať pokladnice 123-tisíc podnikateľov. Online pokladnice už využívajú viaceré západoeurópske štáty, zo slovenských susedov ich majú Česko a Maďarsko a chystá ich aj Poľsko.

2. Najväčšie úniky

Daniari sa pre tento krok rozhodli najmä preto, že úniky na daniach v sektore HORECA (hotely, reštaurácie a catering), ako aj maloobchode a službách sú na Slovensku najmarkantnejšie. Odhadujú ich na pol miliardy eur, pričom rozdiel v reálne vybranej DPH a objeme predaných tovarov (takzvaná DPH medzera) je v tomto segmente najvyšší – uvádza sa až okolo 60 percent.

Neprehliadnite

Ako ilustráciu uvádzajú daniari príklad, že len za jeden deň 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy DPH, Finančná správa, pokladnice