Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako deti škodia kariéram žien: po pôrode zarábajú o pätinu menej ako bezdetné

21.02.2018, 05:09 | Peter Brejčák | © 2018 News and Media Holding

Napriek postupnému znižovaniu rozdielov medzi platmi mužov a žien za posledné desaťročia príjmové nerovnosti medzi pohlaviami stále pretrvávajú. V Dánsku je táto nerovnosť v rámci vyspelých krajín jedna z najnižších, avšak ako ukazujú dáta, väčšina platového rozdielu je spôsobená deťmi.

  • Tlačiť
  • 51

Tagy

deti

Pôrod dieťaťa v dlhodobom horizonte vytvára platový rozdiel medzi pohlaviami na úrovni približne 20 percent, znie jeden zo záverov výskumu trojice ekonómov zo Spojených štátov, Dánska a Veľkej Británie. Tento rozdiel je aj v Dánsku – považovanom za sociálny raj – spôsobený tým, že ženy trávia výchovou dieťaťa viac času ako muži.

Rozdiel vysvetlený „trestom za dieťa“

V rámci vyspelých krajín zaznamenáva Dánsko podľa štatistík OECD piaty najmenší rozdiel v platoch mužov a žien – a to na úrovni necelých šiestich percent. Možno je to prekvapujúce, ale ostatné škandinávske krajiny na tom už tak dobre nie sú.

Nórsko s úrovňou 7,12 percent je stále podpriemerné, avšak napríklad Švédsko je s hodnotou 13,42 percenta na úrovni Slovenska (13,9 percenta) a rozdiel vo Fínsku je až 18 percent. Najväčšie platové rozdiely sa vyskytujú v Južnej Kórei, Estónsku či Japonsku, zatiaľ čo najmenšie bývajú v Belgicku, Luxembursku a Slovinsku.

Diskriminácia to ale nutne nie je. Záleží na konkrétnej krajine, ale štatistické rozdiely medzi platmi mužov a žien možno čiastočne vysvetliť rozdielnymi rozhodnutiami, ktoré muži a ženy robia.

Ekonómovia rôzne platy vysvetľujú na základe ľudského kapitálu – vzdelania, zručností, pracovných schopností či skúseností. Muži a ženy pritom svoj ľudský kapitál investujú rôznymi spôsobmi (napríklad ženy menej často v kariére volia lepšie platené technické zamerania).

Neprehliadnite

Ako však ukazuje spomínaný výskum dát z Dánska z rokov 1980 až 2013, za posledné desaťročia sa podiel týchto jednotlivých zložiek mení. A takzvaný „trest za dieťa“ (spojenie nemá žiadnu normatívnu konotáciu) sa stáva čoraz dominantnejším faktorom.

„Na základe rámca dynamického rozkladu ukazujeme, že časť genderovej nerovnosti spôsobenej trestom za dieťa sa v čase dramaticky zvýšila, z približne 40 percent v roku 1980 na približne 80 percent v roku 2013,“ píšu autori štúdie a dodávajú, že platové rozdiely tak veľmi pravdepodobne nie sú spôsobené diskrimináciou. Tú síce nevylučujú, ale implikujú, že potenciálna diskriminácia sa prejavuje nepriamo cez deti.

Dopady na celý život

Ako konkrétne sa tieto efekty prejavujú? 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 51

Tagy deti