Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako liečiť rovnako účinne za menej peňazí alebo čo ste sa nedočítali o biosimilároch

26.09.2018, 17:32 | Mária Hunková | © 2018 News and Media Holding

Ostatné dni stránky celoslovenských denníkov plnili články o tom, ako je ohrozená liečba pacientov, pretože štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa chce nakúpiť lacnejšie biosimilárne lieky namiesto originálnych. Nie je to pravda. Biosimilárne lieky nepredstavujú žiadnu hrozbu v účinnosti liečby. A dokonca dávajú šancu, aby bolo viac vyliečených.

  • Tlačiť
  • 0

Kritika nákupu biosimilárnych liekov je postavená na tom, že ide len o napodobeniny originálnych liekov, a preto na ne nemusia pacienti rovnako zareagovať. Denník Pravda citoval z listu profesora Jána Kyseloviča, ktorý adresoval VšZP a v ktorom uvádza, že väčšina členských štátov EÚ nedovoľuje automatickú náhradu originálov za biosimiláry.

„Mnohé z nich zaviedli pravidlá na zabránenie automatického nahrádzania biosimilármi, niektoré umožnili len obmedzené nahrádzanie,“ cituje Pravda J. Kyseloviča, ktorého následne, na základe jeho vyjadrení, Európska lieková agentúra (EMA) denominovala z pozície „EMA experta“.

Neprehliadnite

Realita je taká, že viaceré európske štáty podporujú predpisovanie biosimilárnych liekov. Napríklad vo Francúzsku je zámena liekov povolená počas liečby, pokiaľ je pacient o tom informovaný a primerane monitorovaný. V Portugalsku sa odporúča zvoliť biosimilár vždy, keď je to možné a Nórska lieková agentúra nielenže povoľuje zámeru originálneho lieku za biosimilárny, ale aj jeden biosimilár za druhý.

Európske autority sú za biosimiláry

EMA, ktorá rozhoduje o tom, ktoré lieky sa dostanú aj k slovenským pacientom, schvaľuje biosimiláry už od roku 2006. Podľa nej sú biologicky podobné lieky rovnako účinné, bezpečné a kvalitné ako referenčné biologické lieky.

„Je nám ľúto, že pacienti sú zastrašovaní a spochybňovaní neodpornými informáciami a domnienkami, ktoré nereflektujú súčasné vedecké, medicínske poznatky a klinické skúsenosti,“ povedala predsedníčka asociácie Asociácie generických výrobcov liekov GENAS Terézia Szádocka.

Na jar minulého roka vydala stanovisko k biosimilárom aj odborná lekárska spoločnosť Európska organizácia na liečbu Crohnovej choroby a ulceróznou kolitídy, ktorá má viac ako 2 500 členov lekárov z európskych centier biologickej liečby a je v rámci európskeho regiónu najväčšiu autoritu v tejto oblasti.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy biosimilár, VšZP

Diskusia (0 reakcií)