Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako ničí Airbnb európske metropoly a kto stojí za vaším novým iPhonom

14.09.2019, 17:00 | Tomáš Zemko | © 2019 News and Media Holding

Záložky na víkend | Cez pracovný týždeň človek často natrafí na mnoho zaujímavých článkov, ktoré sú však také dlhé, že nie je čas sa na ne sústrediť. A kým príde víkend, stratia sa vo víre internetu. V rubrike Záložky na víkend vám ponúkame zaujímavé články, na ktoré sa najlepšie sústreďuje pri dlhej sobotnej či nedeľnej káve.

  • Tlačiť
  • 0

Florencia, Rím, Barcelona či Lisabon. V týchto mestách za posledné roky rapídne vzrástli ceny nehnuteľností v historických centrách. Môže za to aj veľmi dostupné a populárne ubytovanie prostredníctvom Airbnb. Britské noviny Financial Times sa rozhodli zmapovať situáciu v niekoľkých turistických metropolách na starom kontinente.

Neprehliadnite

Iba v Lisabone medzi rokmi 2014 a 2017 rástol počet turistov v dvojciferných číslach. A preto rástol aj počet prenajímateľných miest na Airbnb. S príchodom turistov prišli aj problémy pre obyvateľov centier. Napríklad v Barcelone je pomer turistom voči obyvateľom päť ku jednému, v Lisabone je to deväť ku jednému. Vo Florencii je v historickom centre jedna z piatich ponúkaných nehnuteľností na krátkodobý prenájom, pričom od roku 2015 ich počet narástol až o 60 percent. Prenájom ubytovania vo Florencii podľa dát AirDNA aj najviac vynáša.

Prirodzene, proti vlne turistov sa postavila vlna odporu a postupne sa začali zavádzať regulácie Airbnb. Ich úspech je však otázny, keďže rast tejto platformy zastaviť asi ťažko. Azda najlepšie to vystihujú slová portugalského prezidenta Turismo de Portugal Luísa Araúja. „Airbnb je odpoveď na dopyt turistov. Nemať odpoveď znamená nebyť konkurencieschopná destinácia,“ dodáva.

Kto stojí za vaším iPhoneom

Agentúra Bloomberg prináša príbeh veľkého giganta na výrobu čipov a elektronických súčiastok firmy Foxconn, ktorý rozširuje svoju výrobu v Indii, kam uteká z Číny, pretože sa stáva drahou. Foxconn je multinárodná firma so sídlom na Taiwane a je dodávateľom pre také známe firmy ako Apple či Amazon. Jej súčiastky sa objavujú aj vo veľmi obľúbenom iPhone.

Práve tie vyrábajú indické ženy častokrát za nie viac ako štyri americké doláre na deň. Ich práca za pásom je monotónna a často ubíjajúca. Mesačne zarobí priemerná žena deväť tisíc indických rupií, čo je v prepočte 130 amerických dolárov. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Záložky na víkend

Diskusia (0 reakcií)