Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako obstaráva štát v IT? Megalomansky a s nízkou kontrolou

19.07.2018, 12:35 | Xénia Makarová | © 2018 News and Media Holding

Finančná správa v týchto dňoch doťahuje IT tender za 54 miliónov eur. Cieľom je obnoviť dátové centrá finančnej správy v Banskej Bystrici a Tajove, ako aj všetky pracoviská správy. Zákazku rozdelili od začiatku na tri menšie časti, pričom najväčšia je za 25 miliónov eur.

  • Tlačiť
  • 0

V rámci jednotlivých častí chcú daniari vybrať po päť uchádzačov, ktorí budú následne v elektronických aukciách súťažiť už v jednotlivých nákupoch. Ján Hargaš, výkonný riaditeľ neziskovej organizácie Slovensko.digital tender označuje za typicky prehnane veľký a verejná inštitúcia sa pri ňom prichádza o veľkú časť kontroly.

„Podmienky v najväčšej časti sú nastavené tak, že by som bol veľmi prekvapený, ak by nevyhral terajší dodávateľ.“ Dodal, že podľa neho ide tým pádom len o pro forma tender, z ktorého nie je jasné, že Finančná správa chce prevziať kontrolu nad projektom. „Skôr akoby projekt ukazoval, že daniari chcú mať pokoj na štyri roky, nech za nich všetku agendu rieši dodávateľ,“ konštatuje J. Hargaš.

Neprehliadnite

Podobné tendre sú v IT oblasti na Slovensku bežné. Slovensko.digital sa ako občianske združenie dlhodobo venuje tomu, ako zlepšiť IT služby pre štát. Vrátane verejného obstarávania. Jeho zástupca upozorňuje, že pri podobných zákazkách dodávateľ získava nepriamo veľkú kontrolu aj do budúcnosti, preto následne sa tendre často robia len pro forma a aj na ďalšie obdobie ich získajú predošlí dodávatelia.

O tom, prečo štát nielen v IT obstaráva neefektívne, čítajte v téme nového TRENDU, ktorý je v stánkoch od štvrtka, na webe od stredy poobedia.

„Pritom za tie roky získajú dodávatelia ešte viac informácií o systéme a hrozí, že 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Finančná správa, IT, Slovensko.Digital, verejné obstarávanie

Súvisiace články

Kto najviac zarába na štáte

Kto najviac zarába na štáte

TREND spolu s Finstat.sk a UVOstat.sk zanalyzoval verejné obstarávanie aj víťazné firmy, ktoré si mnohokrát trúfajú nad svoje možnosti a príliš často potom rýchlo zaniknú

Obstarávame neefektívne. Vo veľkom a na dlho

Či pribudne podvodov? Zistíme, či sme ako národ vyzreli

Zastali sme na polceste. Ako vzkriesiť slovenské zdravotníctvo

Črtá sa historické víťazstvo konzervatívcov. Johnson sa dotiahol na Thatcherovú

Diskusia (0 reakcií)