Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako psychicky prežiť čas temna a prečo obedovať sám je nezdravé

09.11.2019, 17:00 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

Záložky na víkend | Cez pracovný týždeň človek často natrafí na mnoho zaujímavých článkov, ktoré sú však také dlhé, že nie je čas sa na ne sústrediť. A kým príde víkend, stratia sa vo víre internetu. V rubrike Záložky na víkend vám ponúkame zaujímavé články, na ktoré sa najlepšie sústreďuje pri dlhej sobotnej či nedeľnej káve.

  • Tlačiť
  • 0

Mnoho ľudí zle znáša už len prechod z letného na zimný čas. Predstavte si však, že by ste žili v krajine, kde v zime čaká obyvateľov úplná tma najbližšie štyri mesiace. Vedkyňa Sarah Strand študuje na ďalekom severe na nórskom súostroví Svalbard permafrost. V meste Longyearbyen od polovice októbra do polovice februára slnko nikdy nevyjde.

Vedkyňa pre americký magazín Fast Company zhrnula niekoľko bodov, ako túto temnú kapitolu roka prežiť v psychickom zdraví a nezblázniť sa. V prvom rade je podľa nej dôležité zachovať si určitú úroveň rutiny a konzistentný denný rozvrh, správať sa a robiť veci takým spôsobom, ako keby bolo normálne svetlo.

Duševnú pohodu pomáha uchovávať socializácia a plánovanie spoločenských aktivít. Obyvatelia arktických oblastí sa počas zimnej sezóny pravidelne stretávajú s ostatnými, aby nadobudli pocit, že nie sú sami a sú súčasťou komunity, čo im psychicky pomáha.

Podľa vedkyne je kontraproduktívne sa snažiť s tmou bojovať. Pokusy často vedú práve k neželanej depresii. Jednotlivec by sa mal snažiť vyhľadávať v tomto čase aktivity, ktoré mu prinášajú radosť. Viac rád si prečítajte v nasledujúcej záložke.

Neprehliadnite

Digitálny minimalizmus

Existujú ľudia, ktorí nedokážu viesť dlhší rozhovor bez toho, aby sa medzitým niekoľkokrát nepozreli do mobilu. Stretávajú sa so známymi a kamarátmi a nikdy nezabudnú z tohto okamihu spraviť fotografiu a zavesiť ju na internet. Keď sú sami, majú nutkanie

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Záložky na víkend

Diskusia (0 reakcií)