Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako sa darí Orbánovmu oligarchovi. Lieta na tryskáči a užíva si luxusnú jachtu

26.09.2018, 13:35 | Jozef Tvardzík | © 2018 News and Media Holding

Maďarská obec Felcsút leží asi 50 kilometrov od Budapešti. Dlho to bola nezaujímavá dedina, ale v posledných rokoch zažila prudký rozmach. Pred pár rokmi tam otvorili futbalovú akadémiu so štadiónom pre 3 900 divákov. To je dvakrát viac, než má dedina obyvateľov.

  • Tlačiť
  • 3

Štadión stojí neďaleko domu, v ktorom maďarský premiér Viktor Orbán strávil detstvo. Prezidentom akadémie sa stal Lőrinc Mészáros, Orbánov kamarát z detstva a od roku 2010 starosta Felcsútu. V priebehu pár rokov vo funkcii sa stal druhým najbohatším Maďarom v krajine, média ho označujú za jedného z oligarchov Orbánovej vlády.

Pôvodom inštalatér sa zmenil na podnikateľské eso. Po nástupe V. Orbána k moci sa jeho portfólio rozšírilo o banky, hotely, vinice, médiá i stavebné firmy. Má „šťastie“ na veľké developerské projekty, kde cíti fondy Európskej únie.

Vlani napríklad skúpil pozemky a schátrané hotely v okolí jazera Balaton. Bolo to krátko predtým, ako premiér V. Orbán informoval, že vláda plánuje investovať európske peniaze do cestovného ruchu. A asi polovicu z rozpočtu zhltne región okolo Balatonu.

Neprehliadnite

Príklad názorného úspechu

Jedna z Mészárosových firiem, Fejér-B.Á.L., vznikla len v roku 2015. Názov je vytvorený zo slov Fejér, čo je názov maďarskej župy, v ktorej vyrastal, a troch iniciálok jeho detí: Beatrix, Ágnes and Lőrinc Jr. Firma sa rýchlo adaptovala a začala byť aktívna vo verejných zákazkách - buď ako súčasť konzorcia alebo samostatne.

Podľa štatistík sa firma Fejér-B.Á.L. zúčastnila 17 verejných súťaží v celkovej hodnote 233 miliónov eur. Len dve z jej ponúk neboli úspešné, pričom 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy eurofondy, korupcia, Maďarsko, Viktor Orbán