Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako rozdeľujú zdroje v zdravotníctve. Išli aj do nemocníc, ktoré nahradia

30.04.2019, 13:00 | Mária Hunková | © 2019 News and Media Holding

Za posledné tri roky získalo ministerstvo zdravotníctva zo štátneho rozpočtu 240 miliónov eur na obnovu nemocníc. Kľúč, akým ministerstvo tieto prostriedky prerozdeľuje, nie je jasný ani vládnym analytikom z Implementačnej jednotky Úradu vlády SR.

  • Tlačiť
  • 0

V rokoch 2017 a 2018 minulo ministerstvo Andrey Kalavskej z kapitálových výdavkov 119 miliónov eur. Okrem najväčších štátnych ústavných zdravotníckych zariadení išli peniaze napríklad aj na projekt novej nemocnice v Bratislave na Rázsochách, ktorý sa už nejaký čas nehýbe. Konkrétne 625,5-tisíc eur.

Ďalších 9,6 milióna eur vykázal úrad ako výdavok ministerstva zdravotníctva na výpočtovú techniku či dochádzkový systém. Univerzitná nemocnica v Martine, kde už vláda schválila stavbu nového zariadenia, dostala spolu 5,5 milióna eur. Fakultnej nemocnici v Trnave, kde sa tiež počíta s výstavbou novej budovy, išlo do tej súčasnej päť miliónov eur.

Chýba zásobník aj metodika

Analytici z Úradu vlády v Súhrnnej implementačnej správe za rok 2018 konštatujú, že čerpanie zdrojov v zdravotníctve okrem zdĺhavého verejného obstarávania ovplyvňuje aj nejasná prioritizácia projektov. Inak povedané, nie je zrejmé, na základe čoho sa na ministerstve prerozdeľujú prostriedky z rozpočtu.

Neprehliadnite

Podľa šéfky Implementačnej jednotky Miriamy Letovanec, obdobne ako aj ďalším rezortom, na ministerstve zdravotníctva chýba akýsi zásobník investičných projektov a metodika ich výberu bez ohľadu na výšku investičných nákladov tak, aby boli prioritne realizované projekty s najvyššou hodnotou.

„Výber projektov by mal vychádzať z analyticky podložených

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy investície, ministerstvo zdravotníctva

Diskusia (0 reakcií)