Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako Tymošenková zahanbila Porošenka, ktorý aj tak stojí na tenkom ľade

01.04.2017, 04:41 | Adrian Peter Pressburg | © 2017 News and Media Holding

Názor | Najvyššie politické vedenie v Kyjeve rozšírilo sankciami proti ruským bankám vojenský a hospodársky konflikt so separatistickými kvázi republikami v Donbase na konfrontáciu s Ruskom a jeho finančnými kruhmi.

  • Tlačiť
  • 0

Bolo zjavné, že prezident Petro Porošenko nie je pri tomto rozhodnutí suverénom na domácej politickej aréne a necháva unášať krajinu poryvmi protiruského populizmu.

Hlavná politická vyzývateľka prezidenta Julia Tymošenková, ktorá vedie stranu Vlasť, sa zišla už začiatkom februára vo Washingtone s novým americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Mali len stručné a neformálne stretnutie, avšak ambiciózna ukrajinská expremiérka ním zahanbila P. Porošenka, ktorý dovtedy s D. Trumpom ani len netelefonoval.

Neprehliadnite

J. Tymošenková čaká rovnako netrpezlivo ako P. Porošenko na otvorenie dialógu Kremľa s Bielym domom o Ukrajine. Šéf americkej diplomacie Rex Tillerson zavíta v apríli do Moskvy a Ukrajina, ktorá zabŕda čoraz hlbšie do konfliktu s Ruskom, bude nevyhnutne na rokovacom programe. Ak obe superveľmoci usúdia, že P. Porošenko nechce alebo nedokáže pomáhať celkovému upokojeniu situácie na Ukrajine, začne pod ním praskať už i tak tenký ľad.

Ukrajinou 23. marca otriasol výbuch najväčšieho muničného skladu na Ukrajine. Nachádza sa na okraji mestečka Balakleja ležiacom 170 kilometrov od Donecka, metropoly samozvanej Doneckej ľudovej republiky. Oficiálny Kyjev uvádza túto na ukrajinské pomery neveľkú vzdialenosť ako okolnosť na podporu zvaľovania zodpovednosti na možných sabotérov z DĽR. Tieto podozrenia sa nepodarilo potvrdiť, čo ponecháva otvorenú aj hypotézu o domácich ukrajinských páchateľoch.

Hoci najtmavší tieň podozrenia ostáva na Rusku, k zblíženiu s D. Trumpom na protiruskej platforme to P. Porošenkovi nepostačí. V Bielom dome by sa blysol skôr tým, keby podnikol účinné kroky k stabilizovaniu pomerov na Ukrajine a nepôsobil na D. Trumpa ako zneistená hlava labilného štátu.(app)

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 13/2017. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
  • Tlačiť
  • 0

Tagy Názory, Ukrajina

Diskusia (0 reakcií)