Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako veľmi sa na seba Kollár a Kotleba podobajú

10.01.2017, 12:15 | Marián Leško | © 2017 News and Media Holding

Názor | Poslanec hnutia Sme rodina Peter Pčolinský zverejnil, že neformálne diskutoval s kotlebovcami, či ho podporia ako kandidáta na prešovského župana. Ale hneď aj dodal, že Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) nie je v žiadnom prípade partnerskou stranou pre hnutie Borisa Kollára a „nie je to o tom, že sa budeme spájať s kotlebovcami v nejakých koalíciách“. Vraj je to tak, že by ich podporu prijali rovnako ako podporu iných strán. Je zrejmé, že nádejný kandidát Pčolinský chce dve veci naraz – chce podporu kotlebovcov a chce ju hneď aj zbagatelizovať.

  • Tlačiť
  • 6

Kto si všíma životné prejavy ĽSNS, Sme rodina a ich predsedov, tak vie, že sa od seba zásadne odlišujú iba v jednom ohľade. Na rozdiel od Mariana Kotlebu sa Boris Kollár a spol. nehlásia k vojnovej Slovenskej republike, k jej režimu a Jozefovi Tisovi. Ale takmer vo všetkých ostatných témach, najmä tých, ktoré sa týkajú dneška, sú oba subjekty na nerozoznanie.

Neprehliadnite

Kotlebova strana i Kollárovo hnutie sa usilujú získať podporu intenzívnym využívaním každej príležitosti k hejtu. Ide o strany, ktoré sú orientované na podnecovanie, pestovanie a organizovanie nenávisti na politické účely. Obe strany majú aj veľký spoločný cieľ – likvidáciu liberálnej demokracie, a to nie v nejakej abstraktnej teoretickej podobe, ale v konkrétnej podobe ústavného demokratického zriadenia, aké garantuje dnešná Ústava Slovenskej republiky.

Paradoxne vyznieva, že príslušník Sme rodiny Milan Krajniak to sformuloval oveľa otvorenejšie ako ktokoľvek zo strany Mariana Kotlebu. Nie je to spôsobené len tým, že kotlebovcom chýbajú „intelektuálne kapacity“, ale aj okolnosťou, že Generálna prokuratúra ešte stále neuzavrela preverovanie, či pôsobenie ĽSNS zodpovedá podmienkam, ktoré pre činnosť politických subjektov stanovuje ústava a zákony republiky.

Je evidentné, že hnutiu Sme rodina oveľa viac záleží na dobrých vzťahoch s kotlebovcami ako naopak. Príznačné je, že Boris Kollár, ktorý uráža rád, často a s veľkým osobným potešením, zatiaľ nenašiel jediné zlé slovo pre kolegu Kotlebu.

ĽSNS sa k spolupráci stavia oveľa vlažnejšie a ponúkaná možnosť dostať sa s pomocou kollárovcov z doterajšej politickej izolácie v nej nevyvoláva nadšenie. Dôvod je prostý. Oba subjekty sa usilujú o podporu voliča rovnakého druhu a typu. Musia súperiť nie preto, že sa v niečom podstatnom od seba odlišujú, ale z toho dôvodu, že sa na seba až príliš podobajú.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy Boris Kollár, Marian Kotleba, Názory