Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Znásilnené čísla: Ako vyrábať štatistiku, ktorá nikomu nepomáha

15.05.2019, 19:00 | Jozef Tvardzík | © 2019 News and Media Holding

Kariéra v štatistike neznie príliš lákavo, zrejme z vás hviezdu nespraví. Hoci sú výnimky, ako Švéd Hans Rosling, ktorý zo štatistiky a dát spravil záživný a zaujímavý odbor. Jeho prednášky a vizualizácie pripomínali živé komentovanie hokejového zápasu, pretože na pohľad nudným témam vdýchol dynamiku a nadšenie. K jeho sláve sa najviac približuje britský štatistik David Spiegelhalter so svojou knihou The Art of Statistics.

  • Tlačiť
  • 3

David Spiegelhalter bol kedysi prezidentom Kráľovskej štatistickej spoločnosti Spojeného kráľovstva, dnes je profesorom na univerzite v Cambridge. S H. Roslingom má niekoľko spoločných čŕt: takisto ide o pána v rokoch s charizmou na rozdávanie, ktorý štatistiku znáša z nebies nedostupnosti k širokej verejnosti.

Čo mnohí na britskom štatistikovi kvitujú, je jeho ľudskosť a humor. V slabších chvíľach otvorene priznáva, že jeho kolegovia trávia príliš veľa času dohadovaním sa o tom, aké „štatistické nástroje pomenované po výstredných štatistikov“ použijú, ale už horšie vysvetľujú, k čomu vlastne dospeli.

Jeho kniha The Art of Statistics: Learning from Data preto ani zďaleka nie je určená pre „kockatých“ geekov, ale pre všetkých, ktorí chcú lepšie porozumieť svetu.

Neprehliadnite

V jednotlivých kapitolách vysvetľuje slovíčka, ktoré ste počuli v škole, no ježila sa vám pri nich koža - korelácia, regresia, pravdepodobnosť... Prečo čítať niečo, čo vám počas školy vyvolávalo nočné mory? Pretože kapitoly obsahujú množstvo grafov a autor pojmy zo štatistiky modeluje na príbehoch z reálneho sveta. Jednoduchými spôsobmi sa dostáva k relevantným výsledkom bez použitia matematických vzorcov.

Kniha The Art of Statistics

Kniha The Art of StatisticsZdroj: Amazon

David Spiegelhalter, The Art of Statistics: Learning from Data, Pelican Books, 2019, 448 s

David Spiegelhalter (65) je jeden z najznámejších a najcitovanejších štatistikov, ktorý sa venuje vyhodnocovaniu rizika na University of Cambridge. V rokoch 2017-2018 bol prezidentom štatistického úradu The Royal Statistical Society. Je zástancom takzvanej bayesovskej štatistiky, čo je moderná vetva tohto odboru, ktorá pracuje s podmienenými pravdepodobnosťami a dovoľuje spresňovať pravdepodobnosť východiskovej hypotézy. 

Limity dát

Ak sa dnes čoraz častejšie skloňuje problém s kritickým myslením a dezinformáciami, kniha je praktickým návodom (nielen pre školákov), ako sa naučiť lepšie posudzovať a vyhodnocovať informácie, ktoré nás zahlcujú.

Sú to dáta z ciest, sociálnych médií či nákupov na internete, na ktorých postavili svoj biznis veľké firmy. Pribúdajú informácie z množstva štúdií, ktorých výsledky sú založené na pochybných dátach, otvorene sa hovorí

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Knihožrút, štatistika