Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Aktivisti zverejnili veľkú databázu údajných chemických útokov v Sýrii

25.04.2018, 09:37 | TASR

Skupina aktivistov zverejnila v utorok databázu, ktorá obsahuje informácie o údajných chemických útokoch v Sýrii. Informovala o tom agentúra AP.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy

Sýria, útoky

Materiály v databáze pochádzajú zo 193 rôznych zdrojov. Veľkú časť z nich zverejnili na internetových sociálnych sieťach bežní Sýrčania. Uviedol to v Berlíne spoluzakladateľ skupiny Hádí al-Chatíb, ktorý žije v Nemecku od roku 2014.

Sýrsky archív má podľa jeho slov uchovávať citlivé materiály, ktoré by v budúcnosti mohli pomôcť pri trestnom stíhaní osôb zodpovedných za vojnové zločiny spáchané počas vojny v Sýrii.

Neprehliadnite

Členovia tejto skupiny, ktorí sú rozptýlení v rôznych krajinách Európy a Blízkeho východu, sa tiež snažia zvýšiť informačnú hodnotu videozáznamov tým, že zisťujú, kde boli natočené. Okrem toho overujú, či skutočne zachytávajú to, čo deklarujú.

Väčšina chemických útokov, ktoré skupina zdokumentovala, bola údajne spáchaná sýrskymi vládnymi silami. Zodpovednosť za niektoré z nich sa však pripisuje aj povstaleckým silám alebo extrémistickej skupine Islamský štát (IS).

  • Tlačiť
  • 4

Tagy Sýria, útoky