Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Aktivistov z Greenpeace súd poslal do väzby, v pondelok bude protest

02.12.2018, 11:09 | Samuel Chrťan

Dvanásti environmentálni aktivisti boli ešte vo štvrtok obvinení z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia formou spolupáchateľstva. Obvinenie súvisí s protestom z 28. novembra, keď environmentalisti vyliezli na ťažnú vežu v areáli bane v Novákoch.

  • Tlačiť
  • 21

Aktualizované o 20:47 o informácie o proteste a reakcie politikov

Okresný súd v Prievidzi v nedeľu rozhodol, že aktivisti zostanú za mrežami až do súdneho procesu. V Bratislave sa preto bude v pondelok na Námestí SNP konať solidárna demonštrácia.

„Ide o zariadenie, ktoré patrí firme Hornonitrianske Bane Prievidza (HBP). Považovať súkromnú firmu, ktorá desaťročia zaťažuje zdravie a životné prostredie v celom regióne za verejnoprospešné zariadenie, je absurdné,“ bráni sa Greenpeace. Akciu označuje za nenásilný protest, ktorý nikoho neohrozil.

Opozičné strany Spolu, Progresívne Slovensko, SaS a OĽaNO žiadajú, aby boli prepustení. Odmietavo sa k rozhodnutiu súdu postavil aj premiér Peter Pellegrini. „Takéto rozhodnutia mi budú dávať logiku vtedy, keď všetci tí, ktorí sú zjavne nebezpeční a ktorí páchajú trestnú činnosť, budú vo väzbe,“ vyhlásil.

Zaobchádzanie ako s kriminálnikmi

„Takto dlhé zadržanie považujeme za extrémne – veď sa to inak robí len v prípade kriminálnikov,“ uviedla slovenská riaditeľka organizácie Ivana Kohutková ešte v sobotu.

HBP v reakcii na protest uviedli, že konanie aktivistov si vynútilo okamžité odstavenie ťažného zariadenia, zastavenie ťažby uhlia a nepretržitej banskej prevádzky. Aktivistom vyčítajú aj odbornú neznalosť problematiky.

Navyše podľa nich aktivisti ohrozili bezpečnosť a životy 342 baníkov, ktorí sa nachádzali v tom čase v podzemí a bezpečnosť banskej prevádzky. Pri proteste pritom išlo o ukázanie transparentu s nápisom Skončite dobu uhoľnú.

Neprehliadnite

Pre zaujatosť žiadajú súd v inom regióne

Právni zástupcovia obvinených vzniesli námietku zaujatosti a žiadajú o presunutie vyšetrovania prípadu mimo daný región. Zároveň sa proti rozhodnutiu súdu okamžite odvolali. „V doterajšom konaní nebolo dostatočne zohľadnené, že konaním obvinených aktivistov došlo k nenásilnému výkonu ich ústavného práva na slobodu prejavu, ktorým neohrozili život a zdravie iných ľudí.“

„Vedenie trestného konania a súvisiace štvordňové zadržiavanie obvinených, ktoré vyústilo do podania návrhu na väzby, možno chápať aj ako uprednostnenie ochrany majetku súkromnej ťažobnej spoločnosti pred právom na vyslovenie názoru,” vyjadril sa právny zástupca aktivistov Lukáš Opett.

Podľa Greenpeace na nezmyselnosť obvinení poukazuje aj fakt, že od akcie na ťažobnej veži firmy HBP sa stále hovorilo o ohrozovaní baníkov a ich bezpečnosti. Rovnako trestné stíhanie aktivistov bolo vedené vo veci všeobecného ohrozenia. Nakoniec je však obvinenie úplne iné.

Ťažbu a spaľovanie uhlia na Slovensku okrem environmentalistov považujú za neefektívnu a nebezpečnú aj experti Európskej únie. Nový vládny dokument ohľadom problematiky transformácie baníckeho regiónu Hornej Nitry obsahuje harmonogram zatvárania baní, finálnym termínom má byť rok 2023. Aktivisti sa obávajú, že to povedie len k rýchlejšiemu vyťaženiu všetkého dostupného uhlia.

  • Tlačiť
  • 21

Tagy Greenpeace, Hornonitrianske bane Prievidza, súd