Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Akú lekciu dá svetu a konšpirátorom Venezuela

05.02.2019, 12:00 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Zástancovia konšpiračných teórií aj antiamerickí hejteri môžu jasať. Vo Venezuele sa dejú veci, ktoré by na prvý pohľad mohli potvrdzovať ich teórie, že za všetkým sú Američania a zahraničné sprisahanie. USA chcú urobiť štátny prevrat, vyhladovali úspešnú krajinu ekonomickými sankciami, chcú zorganizovať inváziu.

  • Tlačiť
  • 13

Realita je iná. Prezidentovi Venezuely Nicolásovi Madurovi sa jeho režim a štát rozpadá ako domček z karát už dlhšie. TREND pripravil niekoľko odpovedí na základné otázky, čo sa deje v tejto juhoamerickej krajine.

Masové protesty: Čo chcú bežní ľudia?

Ľudia sa chcú mať lepšie. Väčšina bežných ľudí už nemá čo stratiť. Jedine život. Väčšina Venezuelčanov chce jedlo, lieky a ekonomickú stabilitu, aby sa mohli do krajiny vrátiť ich deti či rodičia, ktorí v posledných rokoch masovo emigrovali.

Režim N. Madura vyhladoval krajinu aj jej obyvateľov. Milióny ľudí v krajine sa ocitli v chudobe a 2,3 milióna Venezuelčanov utieklo do zahraničia, čo vyvolalo migračnú krízu v regióne.

Minulý víkend opäť vyšli desiatky tisíc ľudí do ulíc Caracasu, aby protestovali proti režimu N. Madura. „Verím, že koniec môže prísť skoro, už tento týždeň,“ povedala pre The Guardian Barbara Angarita, jedna z demonštrantiek.

Neprehliadnite

„Myslím, že sme blízko. Takto sa ľudia cítili v Nemecku v roku 1989, keď padol Berlínsky múr,“ dodáva pre The Guardian ďalší protestujúci, penzionovaný profesor Sol Castro Sánchez.

Demonštranti sú však aj na Madurovej strane. Prezident zorganizoval minulý víkend zhromaždenie k 20. výročiu od začiatku vlády jeho predchodcu a tútora Huga Cháveza. V centre Caracasu sa zhromaždili tisíce vládnych zamestnancov a iných podporovateľov N. Madura. Ten rečnil o slobode svojej krajiny, ktorá sa nepoddá "gringom" (hanlivý názov pre bielych Američanov) a Donaldovi Trumpovi, ktorý vraj chce len jej

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 13

Tagy Nicolas Maduro, USA, Venezuela