Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Akustička: Keď počujete susedov, každý viní architektov. Problém je inde

01.08.2018, 04:56 | Veronika Rajničová | © 2018 News and Media Holding

Keď sa povie akustika, väčšine z nás sa vybaví hudba alebo priestor, v ktorom je kvalita zvuku jeho neoddeliteľnou súčasťou. To je však len zlomok v celej skladačke. Profesorka Monika Rychtáriková v súčasnosti učí doktorandov na Slovensku a architektov v Belgicku stavebnú, priestorovú a urbanistickú akustiku, do ktorej spadá i akustika funkčných priestorov, a snaží sa riešiť problémy, s ktorými sa stretávame v každodennom živote.

  • Tlačiť
  • 1

„Reštaurácia je typický priestor, kde sa ľudia chodia aj porozprávať, nielen najesť. Nevyriešená akustika tu obyčajne spôsobí veľký hluk,“ vysvetľuje. Situáciu môže zhoršiť hučiaca klimatizačná jednotka, zvuky z kuchyne či príliš hlasný rozhovor pri vedľajšom stole, ktorý stimuluje ostatných ľudí k zvyšovaniu hlasu, a tak i k celkovej hlučnosti v reštaurácii.

„Zaoberáme sa tým, pretože to priamo ovplyvňuje každodenný život človeka,“ hovorí M. Rychtáriková a upozorňuje, že zatiaľ čo zákazníci môžu odísť, personál je v danom prostredí celý deň.

Zanedbané školy

Nejde vždy iba o hluk, z ktorého by človek mohol ohluchnúť, ale ide tu aj o zvýšené namáhanie hlasiviek pri snahe prekričať ho. Aj preto je podľa M. Rychtárikovej mimoriadne dôležité venovať sa akustike v školách.

„Mnoho školských tried je z hľadiska akustiky nevyriešených. Dlhý čas dozvuku v priestore spôsobuje, že žiaci sediaci v zadných laviciach učiteľa počujú, ale nerozumejú mu. Učiteľovi tu nepomôže hovoriť hlasnejšie, musel by hovoriť pomalšie. Lenže vyučovacia hodina nemôže trvať nekonečne dlho,“ poukazuje na jeden z hlavných problémov.

Neprehliadnite

Dlhý dozvuk možno odstrániť stavebnými úpravami i dodatočne, no ešte lepšie by bolo, keby na to architekt myslel od samého začiatku. Architekt však pri každom návrhu musí skĺbiť veľké množstvo faktorov, medzi ktoré patria i tie ekonomické. Ak legislatíva požiadavku na akustiku v triede nezahŕňa, ťažšie sa presviedča investor.

Podľa M. Rychtárikovej v triedach so zlou akustikou trpia špeciálne deti so sklonom k dyslexii. „Na Slovensku sa to totálne zanedbáva. Dyslexiu máme u nás registrovanú iba ako poruchu učenia, a preto sa tomu nevenuje veľká pozornosť. Veľa dôležitých vecí sa u nás neberie vážne,“ upozorňuje.

Telocvikári majú často tiež veľmi zničené 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy architektúra, hluk