Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Aký je plat bežného učiteľa na Slovensku v porovnaní s Európou?

03.10.2014, 22:00 | Jozef Tvardzík | © 2014 News and Media Holding

V platovej otázke nás predbehla dokonca aj Čierna Hora, kde si učiteľ zarobí takmer o 100 eur viac.

  • Tlačiť
  • 12

V takmer všetkých európskych krajinách sú hrubé základné platy začínajúcich učiteľov nižšie ako hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa, pričom platy sa učiteľom v priebehu ich pracovného života nezvýšia – až na zopár krajín – ani na dvojnásobok.

To sú najnovšie zistenia správy, ktorú zostavila sieť Európskej komisie Eurydice, ktorá porovnávala platy učiteľov vo verejnom sektore a riaditeľov škôl v 27 členských štátoch EÚ plus na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku a v Turecku za obdobie september 2013 až august 2014.

Štúdia zistila, že najviac si zarobia učitelia v Luxembursku, Írsku či na Cypre, najslabšie sú platení učitelia v pobaltských krajinách a, samozrejme, na Slovensku. Krutým zistením je napríklad fakt, že učiteľ po 32 rokoch v školstve zarobí len o 35 percent viac ako keď nastupoval. V prípade tak nízkych platov ide v hrubom len o dve stovky eur naviac.

V platovej otázke nás predbehla dokonca aj Čierna Hora, kde si učiteľ zarobí takmer o 100 eur viac.

Aby sme boli féroví, tak vyskakovať nemôžu ani českí učitelia, ktorí si za celý aktívny učiteľský život privyrobia len o 23 percent naviac, no ich nástupný plat je oproti slovenskému učiteľovi o 180 eur vyšší.

Kým v štátoch bývalého sovietskeho bloku nie je motivácia platom príliš v móde, susedné Rakúsko sa vybralo opačným smerom. Za 34 rokov praxe si ich učiteľ v hrubom mesačnom plate prilepší takmer o 100 percent. Ide o platový rast z takmer 2 500 na 4 760 eur.

Čo sa týka porovnania platu slovenského učiteľa k HDP na obyvateľa (v prípade Slovenska je HDP per capita 13 260 eur, teda mesačne 1 105 eur) sme na chvoste celej Európy. Horší sú už len Rumuni, Lotyši a Litovčania.

Nástupný plat slovenského učiteľa je takmer päťnásobne nižší ako mzda učiteľa z Fínska, ktoré je za svoj model vzdelávania oceňované aj na Slovensku. Učiteľ u nás dostane nástupný plat, ktorý sa rovná desatine platu učiteľa z Luxemburska.

Na záver ešte jedna štatistika - rozdiel medzi platom učiteľa a riaditeľa na slovenských školách sa pohybuje v rozmedzí od 46 do 54 percent v prospech riaditeľov škôl. Tí zarábajú v hrubom mesačne od 823 do 1 175 eur. V Česku prieskum nezistil rozdiel medzi platom učiteľa a riaditeľa.

  • Tlačiť
  • 12

Tagy platy, učitelia