Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Alpine Oil investuje milióny, na východe Slovenska hľadá ropu a zemný plyn

12.01.2016, 18:45 | TREND.sk | ČTK | SITA

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24:

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

TREND.24

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahovala v pondelok 11. januára vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Skalica, pričom zadržala tri osoby. Ako informoval hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka, vyšetrovateľ v utorok obvinil spomínané tri osoby z korupcie.

Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ SR) sa v tomto roku zameria predovšetkým na systémovú kontrolu zdravotníckych zariadení, hospodárenie krajských i okresných miest, ako aj vybraných organizácií spadajúcich pod ministerstvo kultúry. Rovnako preverí vynakladanie finančných prostriedkov Európskej únie, či poskytovanie verejných zdrojov na priemyselné parky. Ako informovala hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková, v rámci plánu kontrolnej činnosti na tento rok NKÚ pripravuje 37 kontrolných akcií, pričom si posvieti na 347 subjektov.

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) zrušila verejnú súťaž na prenájom tridsiatich klimatizovaných lôžkových vozňov. Zdôvodnila to tým, že neboli predložené viac než dve ponuky. Štátny osobný vlakový dopravca oznámil zrušenie tendra vo Vestníku verejného obstarávania. Predpokladaná cena za prenájom vozňov na desať rokov bola takmer 36,7 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty (44 miliónov eur vrátane dane). Súčasťou prenájmu vozňov pre vnútroštátnu a medzinárodnú železničnú osobnú dopravu od nového grafikonu vlakovej dopravy 2015/2016 mala byť opcia na päť rokov na každý vozeň. ZSSK vyhlásila súťaž vlani v auguste, pričom lehota na predkladanie ponúk bola 30. septembra a pri výbere dodávateľa mala byť použitá elektronická aukcia.

Vyhlásenie štrajkovej pohotovosti učiteľov je jednoznačne politická iniciatíva, dokonca na úrovni straníckej politiky. Na tlačovej besede to povedal minister školstva Juraj Draxler, ktorý tak reagoval na slová Ľudovíta Sebelédiho z Iniciatívy levických učiteľov a zároveň predsedu Nových školských odborov. Ľ. Sebelédi v rozhovore pre Denník N povedal, že ak Smer-SD klesne o päť percent, štrajk bude úspešný. Požiadavky učiteľov, o ktorých v pondelok 11. januára hovoril štrajkový výbor Iniciatívy slovenských učiteľov, už navyše ministerstvo podľa J. Draxlera rieši. Minister uviedol, že za posledné tri roky narástli platy učiteľov o viac ako 20 percent. „Nie je to dosť, ale trend sa zachoval. Žiadna profesijná skupina nemala takýto vysoký nárast miezd,“ povedal. J. Draxler si nevie predstaviť, ako by chceli zástupcovia Iniciatívy slovenských učiteľov ešte rokovať, keďže dali podľa neho ultimatívnu požiadavku. „To, ako bola naformulovaná požiadavka, podľa mňa ukazuje na to, že aktivisti asi ani nechceli, aby sa niečomu vyhovelo. Skôr to smeruje k tomu, aby pripravili niektoré akcie, ktoré zasiahnu do predvolebného boja. Ide o výsostne politickú aktivitu,“ myslí si J. Draxler. Iniciatíva slovenských učiteľov v pondelok 11. januára vyhlásila štrajkovú pohotovosť. Ak do 25. januára vláda nenavrhne konkrétne legislatívne opatrenia, ako naplniť požiadavky učiteľov ešte v tomto volebnom období, 25. januára vstúpia učitelia do neobmedzeného ostrého štrajku.

Ropa ropný vrtZdroj: SITA/AP

Ťažobná spoločnosť Alpine Oil and Gas, s. r. o. (AOG) začína v tomto období v troch obciach na severovýchode Slovenska s prieskumnými vrtmi, ktorých cieľom je overiť prítomnosť a potenciál prírodných ložísk ropy alebo zemného plynu. Voči tomuto zámeru protestujú obyvatelia dotknutých obcí, ktorí v utorok v Prešove zorganizovali za účasti vyše stovky obyvateľov a aktivistov protestný míting. Spoločnosť plánuje v katastrálnom území obcí Smilno (okres Bardejov), Krivá Oľka (okres Medzilaborce) a Ruská Poruba (okres Humenné) realizovať tri vrty do hĺbky 1 200 až 1 500 metrov. Spoločnosť do týchto vrtov v tomto roku plánuje investovať približne 4,5 milióna eur.

Zahraničný obchod Európskej únie so službami v roku 2014 prvýkrát po piatich rokoch klesol. Export služieb na trhy mimo EÚ sa zvýšil o 6 percent na 764,9 miliardy eur z úrovne 719,6 miliardy eur v predchádzajúcom roku. Import služieb do EÚ však vzrástol o 11 percent na 602 miliárd eur z úrovne 544,1 miliardy eur. Prebytok Európskej únie voči zvyšku sveta v obchode so službami tak v roku 2014 klesol na 162,9 miliardy eur z úrovne 175,6 miliardy eur v predchádzajúcom roku. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil v utorok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Spoločnosť PSA Peugeot Citroën zaznamenala v roku 2015 globálny nárast predaja o 1,2 percenta. Firma o tom informovala v utorok. Objem predaja automobilov spoločnosti PSA tak stúpol na 2,973 milióna kusov. V predchádzajúcom roku automobilka predala 2,939 milióna automobilov. Spomalenie Číny a rozvíjajúcich sa trhov takmer zmazalo priaznivé efekty oživenia európskeho automobilového trhu.

Česká automobilka Škoda Auto, divízia spoločnosti Volkswagen, zaznamenala v roku 2015 nárast predaja o 1,8 percenta na 1,06 milióna vozidiel. Prispel k tomu rastúci dopyt v Európe. Vyšší predaj v západnej a strednej Európe vyvážil pokles na ruskom a čínskom trhu. Spoločnosť Škoda Auto prekonala hranicu milión predaných vozidiel druhýkrát v histórii. Prvýkrát sa to automobilke podarilo v roku 2014.

Európsky výrobca lietadiel Airbus v minulom roku porazil americkú spoločnosť Boeing v súťaži o počet nových objednávok. Celková hodnota objednávok Airbusu stúpla na rekordnú sumu 1 bilión USD. Airbus však za americkým konkurentom naďalej zaostával v počte dodávok, keďže Boeing zväčšil svoj náskok na pozícii najväčšieho výrobcu lietadiel na svete. Divízia výroby lietadiel skupiny Airbus Group v utorok informovala, že vlani získala objednávky na 1 036 lietadiel. Boeing mal v minulom roku objednávky na 768 strojov.

TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy TREND.24

Diskusia (0 reakcií)