Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Americký poslanec chce Trumpovi zakázať zákonom úder proti KĽDR

11.08.2017, 20:42 | ČTK

Americký kongresman žiada prerušenie prázdnin a zvolanie osobitnej schôdze Snemovne reprezentantov, ktorá by zabránila možnému preventívnemu úderu USA proti Severnej Kórei. O výzve demokratického poslanca Davida Cicillinea zo štátu Rhode Island informovala agentúra AP. Poslanci majú mať letnú prestávku do 4. septembra.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

D. Cicilline požiadal šéfa Snemovne reprezentantov Paula Ryana, aby odvolal poslancov z prázdnin na rokovanie, ktorého výsledkom by bol zákon zakazujúci preventívny úder proti KĽDR. Poslanci by sa vraj mali okamžite zísť, aby prezidentovi Donaldovi Trumpovi zabránili realizovať jeho hrozby. Zákon by mal stanoviť, že hlava štátu nesmie vykonať preventívny úder bez súhlasu Kongresu.

Podľa D. Cicillinea, ktorý je členom zahraničného výboru snemovne, prezident „napätú situáciu len zhoršil vyhlásením, že USA majú prst na spúšti a zasiahnu proti KĽDR s ohnivou zlobou“. Tvrdé prezidentové slová vraj vystrašili celý svet. Ak sa o pokoj nepostará prezident, mal by to urobiť Kongres, povedal.

Trumpove útočné výroky boli súčasťou slovnej prestrelky medzi Washingtonom a Pchjongjangom, ktorú vyvolali jadrové a raketové testy KĽDR. Severokórejský režim na militantné vyhlásenia USA reagoval hrozbou, že vykoná raketový útok na americký tichomorský ostrov Guam.

Medzi americkými politikmi a novinármi nevládne jednotný názor na postup prezidenta voči KĽDR. Časť komentátorov šéfa Bieleho domu chváli za to, že hovorí rečou, ktorej diktátor Kim Čung-un rozumie. Iní namietajú, že D. Trump agresívnou rétorikou vyvoláva hrozbu vojenského konfliktu. Ozývajú sa ale aj hlasy, že Pchjongjang bude vo vyzbrojovania pokračovať bez ohľadu na silu amerických vyhrážok.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Tagy Donald Trump, KĽDR, Severná Kórea, USA