Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Analytička: Aj laik si musí všimnúť, ako sa v slovenskom zdravotníctve plytvá

19.03.2019, 12:00 | Mária Hunková | © 2019 News and Media Holding

Barbora Košťálová je rodená Slovenka, ktorá dvadsať rokov žila v Holandsku. Celú svoju profesionálnu kariéru sa venuje zdravotníctvu. Do vlasti sa vrátila zhruba pred rokom. TRENDU porozprávala, aké rozdiely vidí medzi slovenským a holandským zdravotníctvom a prečo sa Holanďania v medzinárodných porovnaniach pravidelne ocitajú na popredných priečkach. Pomenovala však tiež veci, pre ktoré by Slováci s veľkou pravdepodobnosťou efektívny holandský zdravotný systém nechceli.

  • Tlačiť
  • 7

Ako ste sa ocitli v Holandsku?

Najskôr som tam išla robiť au pair, pretože som sa chcela naučiť po holandsky, aby som mohla v Holandsku študovať. To sa mi neskôr aj podarilo na Utrecht University. Po škole som začala stážovať v Národnom inštitúte pre verejné zdravie a ochranu životného prostredia na oddelení prognóz verejného zdravia, kde mi po polroku ponúkli stále miesto. Venovali sme sa tu prognózam na základe analýz a porovnávania dát. Potom som pracovala v jednej inovatívnej poradenskej firme, kde sme sa venovali hlavne business intelligence (informačné technológie pre zber, analýzu a interpretáciu obchodných dát, poznámka TREND) a porovnávaniu kvality v zdravotníctve.

Neprehliadnite

Prečo ste sa vrátili späť na Slovensko?

Nebolo to úplne plánované, ale niekedy tak rozhodne život za vás. Hlavným dôvodom bola rodina. Tiež mi trošku začínalo vadiť, že v Holandsku všetko funguje a je tam malý priestor na zlepšenie. Prišlo mi, že na Slovensku je viac toho, čo sa dá vylepšiť.

Konkrétne? Aké rozdiely vidíte medzi slovenským a holandským zdravotníctvom?

Každý, kto žil v Holandsku, bez ohľadu na to, aby niečo vedel o tomto sektore, si musí všimnúť, ako sa na Slovensku plytvá. Prostriedkami aj časom. Pacienti chodia na zbytočné alebo duplicitné vyšetrenia, dlho zostávajú v nemocnici, nadmerne užívajú lieky, nekonečne dlho čakajú pred ambulanciami. Čakanie je nielen frustrujúce a nezdravé, ale má aj značne negatívne ekonomické dopady, ak strávia ľudia zbytočne niekoľko dní v roku v čakárni.

V Holandsku ľudia nečakajú?

Jedna z hlavných

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy Holandsko, zdravotníctvo