Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Drucker si na svoju stranu Fica nezískal. Kalavskej sa to pri Pellegrinim podarilo

28.12.2018, 09:53 | Mária Hunková | © 2018 News and Media Holding

V marci vystriedala na čele rezortu zdravotníctva Tomáša Druckera jeho dovtedajšia pravá ruka, štátna tajomníčka Andrea Kalavská. Aj keď mediálnym obrazom sa zatiaľ na svojho predchodcu nedoťahuje, pozitívom bolo, že pokračovala v projektoch, ktoré rozbehol. Doterajšie pôsobenie ministerky, ale aj zmeny, ktoré sa tento rok udiali v rezorte, pre TREND zhodnotil analytik INEKO Dušan Zachar.

  • Tlačiť
  • 1

Ako hodnotíte Andreu Kalavskú na poste ministerky zdravotníctva?

Pozitívne bolo, že ministra Druckera nahradila osoba, ktorá už bola činná v manažmente jeho ministerstva. Nepotrebovala teda čas na zorientovanie, mohla plynule pokračovať v rozbehnutých projektoch. Výhodu oproti svojmu predchodcovi má aj v tom, že kým Drucker si nedokázal získať na svoju stranu premiéra Roberta Fica, aby podporoval reformné kroky v rezorte, Kalavskej sa to u súčasného premiéra Petra Pellegriniho podarilo. Aspoň pokiaľ ide o stratifikáciu nemocníc.

Rozdiel medzi nimi je možno aj v mediálnom obraze, aj keď nie až taký veľký. Drucker dbal na svoj imidž, často a s každým komunikoval. U ministerky niekedy dochádza k treniciam, najmä so zástupcami sestier. Negatívne hodnotím, že sa jej nepodarilo vyjednať zľavy s farmafirmami.

Neprehliadnite

Kým jej predchodca Tomáš Drucker mal právnické vzdelanie, ministerka má lekárske. Dáva jej to nejakú výhodu pri riadení rezortu?

Nemyslím si. Niekedy je možno dobré, keď je na čele rezortu niekto, kto nie je zvnútra, nie je prepojený so žiadnymi osobami v rezorte, má určitý odstup. Pani Kalavská má kolegov zdravotníkov a je sama lekárka, takže možno pri niektorých opatreniach viac rezonuje jej medicínske pozadie ako ekonomicko-právne, ktoré mal exminister Drucker. Najviac sa to ukázalo pri nepodpísanej veľkej revízii úhrad liekov.

Cieľom revízie má byť, aby sa za rovnakú sumu za jednotku účinnej látky platilo rovnako bez ohľadu na veľkosť balenia lieku či diagnózu. Z verejných zdrojov by sa tak usporilo ročne 70 miliónov eur. Ministerka ale tvrdí, že by kvôli tomu stúpli doplatky pacientov. Bola možnosť, ako urobiť revíziu, aby k tomu nedošlo?

Myslím si, že tu zvíťazil politický pohľad na vec, aj keď 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Andrea Kalavská, Dušan Zachar, zdravotníctvo