Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Analytik Vlachynský: Zdravotníctvo musí byť efektívne ako automobilka

01.02.2020 | Ronald Ižip

Diskusia (31 reakcií) Pravidlá diskusie

01.02.2020 | salamoon

to "udrzatelne finacovanie zdravotnictva" si v penta-Ine$$e aj s americkou obchodnou komorou predstavujete asi tak ako v USA ?... 18% HDP za podpriemerne vysledky, $1bilion dolarov dlhu domacnosti za zdravotne vydavky,... ?

01.02.2020 | Ronald Ižip

Zdravotníctvo je luxusný statok - čím je krajina bohatšia, tým viac na zdravotníctvo dáva. Terapeutická liečba v USA je mimochodom najlepšia na svete.

01.02.2020 | salamoon

chceli ste povedat- cim trhovejsie/sukromnejsie zdravotnictvo, tym viac stojí (vid nielen USA, ale aj Svajciarsko, Holandsko..).. nieze cim bohatsia krajina, tym viac dava.. aj my mozme davat ako napr. Rakusko 10-11% HDP, len co povie Penta a jej potencionalny klienti na vyssie dane, teda vacsie prerozdelovanie.. aj preto tlaci na rast sukromnych vydavkov typu pripoistenie, nie verejnych..

01.02.2020 | TotoTuSomJa

Ešteže ste dali za príklad terapeutickú starotlivosť, čo je nepodstatné odvetvie v zdravotníctve. Čo keby ste p. Ižip spomenuli škandály ako hromadná závisloť Amíkov na liekoch, antidepresívach, návštevách psychoterapeutov ai.? Prikláňam sa k ostatným, USA je skôr odstrašujúci príklad ako môže liberalizmus negatívne dopadnúť pre väčšinu obyvateľstva. Nazvali ste to presne, tam je zdravotníctvo luxusný statok a tu tu dúfam nechceme.

01.02.2020 | TotoTuSomJa

PS: Určite nie náhodou je partnerom tých vašich 10 odporučení aj súkromná ZP Dôvera. Tá ZP s rovnakým vlastníkom ako ProCare, čo chcú predvídateľnosť vo financovaní a ktoré zároveň žiadajú tiež o možnosť spolufinancovania svojich SÚKROMNÝCH NEMOCNÍC ZO ŠTÁTNEHO ROZPOČTU!
Takže súkromným investorom vyhovuje liberalizácia len keď ide o biznis (hlavne zisk), ale keď ide o náklady, vtedy si spomenú aj na štát a naťajujú paprče pre dotácie. Trochu pomýlené že?

01.02.2020 | salamoon

najvacsia sranda na tychto kapitalistoch a ich hlasnych trubach je, ze oni sa uz ani nehraju, ze by privatizacia, liberalizacia, deregulacia cohosi mali cosi pre plebs akoze priniest ako to verklikovali pred 20-30r, ked ludia boli naivnejsi.. preto presli radsej na pesnicku- byvanie, energie, zdravie, vzdelanie su proste tuzexovy luxus, za kt. treba platit.. a potom sa akoze cuduju narastu extremizmu, emigracii, nonstop prehravanym volbam atd..

01.02.2020 | salamoon

to posledné som samozrejme myslel obrazne, v spojitosti s istymi stranami polit. spektra.. nie doslovne, kedze je jasné, ze bez ohladu na to, kt. herec zostavuje vladu, vyhrávaju..

01.02.2020 | tono.hajduk

Zdravotnictvo je luxusny statok v krajinach juznej ameriky, kam zda sa smerujeme. Privatizacia zdravotnickych zariadeni je nemozna v krajine s nizkou cenou prace a stym priamo suvisiacou vyskou realnych odvodov do zdravotneho poistenia. V tak malej krajine (a malom trhu zdrav. sluzieb) aj v kontexte malych miezd a zlej kvality pracovnych miest je liberalizacia zdrav. trhu nerealizovatelna bez negativnych nasledkov na ich dostupnost pre majoritu spolocnosti. Stava sa tak ako pisete "luxusom", ale pochybujem o tom, ze Vam niekto zatlieska.

01.02.2020 | salamoon

Vlachynsky tam splieta o nejakom trhu ci co, pritom par velkych hracov na cele s Pentou kontroluje v zdravotnictve kazdy jeden segment.. a neplanuju kontrolovat menej, ani sa vzdavat v prospech niekoho ineho, ale naopak este si to skonsolidovat.. splieta tam o viac poistovniach (lebo potrebuju sprivatizovat statnu a rozbit ju na mensie), pritom taky sytem s viac poistovnami (dokonca az 17) tu uz raz vznikol v 90tych rokoch.. skoncilo to krachom vacsiny a prezivsi zvysok pohltila Penta.. tie Hascakove podrztasky jeden den napisu blog ake su nizke mzdy super a na dalsi chcu, aby sa za vsetko platilo cash..
https://dennikn.sk/...

01.02.2020 | equilibriums

Ja zbožňujem keď niekto tára o kapitalizme alebo o nejakom trhu pri monopololoch a oligopoloch (viď Penta a zdravotníctvo).

To je ale umenie podnikať, keď tvoj príjem je determinovaný zákonnou povinnou platbou.

01.02.2020 | @@@

ano presne tak ižip luxusny statok kde nakoniec zdarvotnicku pomoc dostanu len bohaty ostatny ju len platia presne ako v usa :D :D :D

dokonaly svet inessu kde bohaty si uživaju zatial čo ostatny im všetko platia :D :D :D

01.02.2020 | equilibriums

"Zdravotníctvo je luxusný statok" - pán Ižip, čo za matroš ste mali? :D A armáda je potom čo?

01.02.2020 | citatelTrendu

To sú kecy. Dávať ako príklad lkiberálne zdravotníctvo je pomýlené. Stačí sa pozrieť na USA, kde nemá občan vôbec garantovanú zdravotnú starostlivosť, pritom náklady na zdravotníctvo majú oveľa vyššie ako krajiny s prevažne štátnym zdravotníctvom.

Samozrejme súhlasím s transparetným obstrávaním a zefektívnením v zdravotníctve, liberalizácia ale nie je a nemá byť modla v zdravotníctve, rovnako ako v školstve aj tu je dôležité zachovať silný podiel štátu v týchto segmentoch. Sú to priveľmi dôležité služby, než aby boli plne liberalizované.

Len taká otázka pre analytika Vlachynského: Ako by sa vám páči ak by vás komerčná ZP vyhodila zo zdravotného poistenia lebo ste dostali rakovinu, porážku alebo inú finančne náročnú diagnózu?

01.02.2020 | salamoon

NAKA by mala byt nasadená presne na takychto pravicovych sociopatickych extremistov a brat ich min. do blazinca aj s ich mecenasmi.. toto je skutocny fasizmus, nie Fero na Horehroní, ktory je tohto len dosledkom..

01.02.2020 | Bjorni

Na to ti neodpovie. Dostal objednavku na propagandu pre Pentu, tak ju splnil.
Aj on musi platit hypoteku ...

01.02.2020 | Lupask

Sranda ze aj pekarne alebo benzinky a rafinerie alebo mobilni operatori alebo elektrarne su velmi dolezite a nejako nikomu neprekaza ze v nich nemá paprce štát

01.02.2020 | TotoTuSomJa

Lupask-porovnávať pekárne, elektrárne s dostupnosťou zdr, starostlivosti je predsa len trochu mimo. Nech sa páči, americko na teba určite čaká. Bude sa ti tam páčiť kým si zdravý a úspešný, potom pri prvej vážnej chorobe dolezeš späť.

01.02.2020 | Darija

Prečítala som si dokument. S čím súhlasím, je potreba zadefinovať štandard, ktorý bude financovaný z verejného rozpočtu, nakoľko solidarita by mala mať určité hranice. Ostatné výkony by som pripoistila a najmä, stále sa točíme okolo transparentnosti. Syn žije v Holandsku, každý mesiac dostáva od poisťovne výpis s presne uvedenými položkami, čiže rozúčtovanie svojho poistenia a zostatok.

Slovensko má, napriek zanedbaným desaťročiam nečinnosti v každej sfére, stále výhodu. Môže si vybrať z množstva už aplikovaných a rokmi odskúšaných systémov kdekoľvek v západnej Európe a zaviesť ich celoplošne ako jednotnú, ucelenú koncepciu (samozrejme, na základe dátových analýz a predpokladov).

Namiesto toho sa bude takmer každý, čo i len trochu akýmkoľvek spôsobom pričuchol k téme zdravotníctvo, tváriť ako expert a ponúkať riešenia, ktoré vôbec nie sú riešeniami. Sú len deklarovaním stavu, častokrát rozporuplným, v ktorom by sa malo zdravotníctvo cca o 10 rokov nachádzať. Medzi východiskovým bodom a želaným stavom je veľká prázdnota. Bohužiaľ, najmä na úrovni samotných predkladateľov.

01.02.2020 | @@@

takže ženy si budu pôrody platiť same ???

01.02.2020 | Darija

Som zástancom určitej hranice v solidárnosti.

01.02.2020 | @@@

akej solidarity ???

je tehotnestvo choroba ?...ak nie je potom by sa nemalo ani hradiť zo zdravotneho poistenia lebo nejde o chorobu ....

ak tehotenstvo choroba je .....potom by štat mal zahajiť prevenciu pred otehotnenim čiže nepodporovať tehotenstvo tym padom zrušenie materskej dovolenky a pridavkov na deti a pod. .... hovoriť ludom že mať deti je zle lebo je to choroba

tak čo si vyberieš ???


alebo zrazu sa nam nič nehodi lebo si to prekrutime ako sa to hodi určitej skupine len aby to zahrnovalo veci tak ako sa nam hodia ???

01.02.2020 | Darija

Zavináč, nerozčuľujte sa, lebo Vám to nepomôže, ani mne a keďže nie je ani na obzore nejaká spoluúčasť, môžte si ľahko privodiť infarkt a celú liečbu Vám budeme platiť my všetci, aj keď som Vás na to preventívne upozornila ;) dúfam, že pointu ste pochopili.

01.02.2020 | @@@

ja sa nerozčulujem ...ja len pišem ako to je ...že sa financuje aj niečo čo z pohladu štatu a verejnosti nie je ani označene ako choroba a ak niekto to chce nazvať choroba aby sa to financovalo potom ma byť prevencia a to žiadne deti žiadna ich podpora lebo inak by to bola podpora choroby

01.02.2020 | TotoTuSomJa

Darija-dávaš ako príklad Holandsko, ale to vyúčtovanie (aj mesačné) funguje predsa aj tu. Vieš si rpesne pozrieť aké položky za teba vyúčtoval každý jeden lekár či už cez web (po el. prihlásení) alebo cez appku ako to mám ja. Je to prehľadné, je to kontrolovateľné, takže aj my sme v tomto štandard.
Súhlasím s tým že sa treba inšpirovať zahraničím a konečne zaviesť čo je štandardná zdr. starostlivosť. Dnes totiž komerčné ZP nerobia nič naviac ža čo by si zaslúžili čo i len cent na dividendoch.

01.02.2020 | Darija

Nie je to náhodou tak, že Vám poisťovňa na Slovensku zapisuje do výkonov len to a vtedy, ak ste boli napr u lekára na odber krvi? Je tam presne aj vyčíslený mesačný poplatok na ambulanciu v ktorej je dotyčný primárne evidovaný a cena za odber a vyšetrenie krvi napr 700 EUR? Prípadne cena operácie mozgu u špecialistu 25,000 EUR? Lebo prehľadné je fajn, ale ak si to nemám ako skontrolovať k výšku poistenia/ pripoistenia, tak ma cena výkonov nemusí zaujímať. Poskladajú sa všetci.

01.02.2020 | @@@

je tam všetko den kedy si bola ošetrena u koho si bola ošetrena a aj kolko to stalo a za čo poistovna zaplatila

01.02.2020 | Darija

Dobre zavináč, je tam aj tá fiktívna naakumulovaná suma odvedeného poistenia? O tom hovorím.

01.02.2020 | TotoTuSomJa

Darija-neviem či rozumiem, ale v appke (VŠZP) vidím aj položku o úhrade (konkrétne sa to volá Zdravotná starostlivosť v plnom rozsahu a mám ju zaktualizovanú k 01.02.2020-19:56) z mojej appky kde mám nahratý a verifikovaný zdr. preukaz. Takže ak ti ide o kontroly platieb (som SZČO), to sa kontroluje a eviduje. Spomínam si že mi sestra vravela že jej známa bola chorá a šla na pohotovosť (chrípka alebo niečo podobné) a odmietli ju vyšetriť že to nie je život ohrozujúce a nemaá uhradené zdr odvody.

01.02.2020 | Darija

Ok, vďaka za info. Len tak na okraj k tomu život ohrozujúcemu stavu. Keď bol syn malý, mal cca rok problémy s obličkami. To som sa dozvedela až po absolvovaní min 10 vyšetrení, od ortopéda až po psychiatra (efektivita). Nakoniec dostal termín operácie kde som mala podpísať súhlas s resekciou s tým, že druhá oblička mu funguje na 30%.

Chcela som získať second opinion, že vraj čo si to dovoľujem spochybňovať dotyčnú lekársku elitu. Vybavila som mu lekára, ktorý namiesto resekcie spravil kompletnú rekonštrukciu obidvoch obličiek, dnes obidve fungujú na 100%. Keby sa tak nestalo a druhý názor by som nezískala, dnes by bol mrzák. Druhý názor je v ČR už zakotvený v zákone, myslím že od 2012. SR je tak zanedbaný štát, že to snáď ani nie je možné.

01.02.2020 | equilibriums

S kriminálnikmi z finančnej skupiny zdravotníctvo nikdy nebude efektívne.

06.02.2020 | Roberto Balejík

zdravotnictvo treba jednoznacne sprivatizovat aby fungovalo efektivnejsie resp poskytovalo lepsie sluzby. Ked uz tak niektory chcu tak stat moze garantovat (zazmluvnit) niektore nemocnice kt budu poskytovat "zakladny standard" (bezplatne). A zrusit zdrav odvody nech to je zdrav. poistenie naozaj trhove.