Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Andrej Kiska: Menej veselý, ale šťastnejší

03.03.2011, 14:15 | František Múčka | © 2011 News and Media Holding

Zakladateľ Dobrého anjela hľadá nové spôsoby, ako zabezpečiť prevádzku svojej charity

  • Tlačiť
  • 0

Pred piatimi rokmi vložil finančník Andrej Kiska do Dobrého anjela milión eur, aby zabezpečil jeho fungovanie. Dnes rozmýšľa, ako získa ďalšie peniaze na jeho réžiu bez toho, aby musel zmeniť základný princíp tejto svojej charity, ktorým je stopercentné prerozdeľovanie zdrojov.

Manažérom, ktorí zanechali úspešný biznis a dali sa na niečo iné, sa občas stáva, že im adrenalín podnikania a dosahovanie biznis úspechov začnú chýbať. Vám sa to nestalo? 

Stáva sa to, ale najmä ľuďom, ktorí odišli z biznisu a už len chodia po dovolenkách a hrajú golf. Zrazu im prestane zvoniť telefón, a keď oni niekomu zavolajú, nielenže nik nezdvihne, ale im ani nik nezavolá naspäť. Nechodia dôležité maily, a tak pociťujú stres z toho, že už nič neriadia. Zrazu je to ubíjajúce.

Vy ste ten problém nemali? 

Trochu som to pocítil, keď som sa začal venovať už len Dobrému anjelovi a z veľkého šéfa sa stal psík prosiaci o pomoc pre choré deti a ich rodiny. Chvíľu to trvalo, kým som sa s tým vyrovnal. S Dobrým anjelom občas spolupracuje psychiatrička Viera Satinská, ktorá ma varovala, že takéto kariérne zmeny často vedú k liekom. Mnohé osobnosti sa rozsypú. No teraz to už na mňa nedolieha. Neviem si predstaviť väčší zmysel života, ako pomáhať zachrániť život dieťaťa. Mám pocit, že ma to nesmierne napĺňa. Napriek tomu, že sa mi viacero vecí doteraz nepodarilo, hoci mi na nich veľmi záležalo. Napríklad vybudovať detskú nemocnicu.

Zdroj: fleischer4

Nemáte v takej chvíli chuť zavolať taxík, zobrať smer letisko a odísť na niekoľko rokov na Seychely? 

Občas sa ma doma pýtajú, prečo sedím v robote až do pol šiestej, čo je u nás v rodine dohodnutý horný limit. Alebo prečo nechodievam hrávať popoludní golf. Prečo pracujem viac, ako keď som riadil projekty Triangel alebo kreditné karty. Ale ja si tú otázku nekladiem. Keď sa dotknete utrpenia a zistíte, že v tom dokážete niečo zmeniť, tak to dodáva obrovskú energiu. No toho utrpenia sa treba skutočne dotknúť, prežiť ho. Zdá sa mi, že práve to niekedy chýba veľkým medzinárodným profesionálnym charitám, kde sa to berie najmä ako džob. Nie síce super platený, ale s dobrým imidžom, často ideálny pre manželky bohatých mužov. Okrem toho, ak chcem mať spolupracovníkov, ktorí sa za vec tiež zapália, musím ja sám horieť. Mám pred sebou desať, možno dvadsať rokov aktívneho ekonomického života. A preto mám pocit, že musím pomáhať, pokiaľ to pôjde. Niet o čom špekulovať.

Ste spokojný s výsledkami Dobrého anjela? 

Po necelých piatich rokoch sa stal najúspešnejšou nefiremnou charitou na Slovensku. No podľa prieskumu, ktorý sme na začiatku urobili, som očakával, že to bude trochu lepšie. Mal som pocit, že keď to spravíme dobre, transparentne, zapojí sa viac ľudí. Ak osemdesiatsedemtisíc Dobrých anjelov beriem ako počet zapojených rodín, tak to máme necelých dvestotisíc ekonomicky aktívnych ľudí. Pričom na Slovensku je takýchto ľudí viac ako desaťnásobok. Keby ste sa ma spýtali pred piatimi rokmi, tipol by som si, že prispievateľov budeme mať viac.

Takže ste čakali väčší obrat? 

O peniazoch nehovorím, to sme nevedeli na začiatku odhadnúť. Za posledný rok sme vyzbierali a prerozdelili vyše tri milióny eur, doteraz už desať miliónov eur. S týmto sme spokojní. Ročne to rastie zhruba v objeme vyzbieraných peňazí o desať percent. V tomto roku chystáme vynovený štýl komunikácie, keďže sa nám zdá, že tradičné cesty marketingu už svoju úlohu splnili. V tomto je charita biznis ako každý iný. Bez inovácií neprežijete. Napríklad aj preto, že niektoré princípy našej práce už preberajú ďalšie charity.

Zdroj: fleischer5

Čo spravila kríza s Dobrým anjelom? 

Aj počas týchto rokov sme zaznamenali nárast, len niekoľko darcov sa zo systému odhlásilo kvôli finančným problémom. O niečo väčší výkyv bol pri firemných darcoch.

Stále platí, že réžiu platíte zo svojich? Koľko vás to ročne vyjde? 

Stále to platí. Na začiatku som do projektu vložil milión eur, vďaka čomu si môžeme dovoliť prerozdeľovať rodinám s chorými deťmi finančné príspevky darcov do posledného centa. Z môjho vkladu sa minuli už viac ako dve tretiny a asi do dvoch rokov sa vyčerpá. Preto rozmýšľame, ako ďalej zabezpečiť réžiu. Jedna cesta je, že oznámime darcom, že od istého dátumu použijeme časť ich príspevku, niekoľko percent, na réžiu. A kto nebude súhlasiť, pravdaže, bude sa môcť odhlásiť.

Plné prerozdelenie je jedna z najatraktívnejších veci na Dobrom anjelovi. Nebojíte sa negatívnej reakcie? 

Rozumiem, že sa to môže niektorým darcom nepozdávať. Začnú sa pýtať, aké sú tam platy a podobne. Hoci náklady na réžiu sú u nás mimoriadne nízke, zhruba šesť percent v porovnaní so sumou, ktorú prerozdeľujeme. Ďalšou možnosťou je použiť na financovanie réžie časť príspevkov daní, známych ako inštitút dvoch percent, ktoré dostávame a ktoré zatiaľ tiež do posledného centa prerozdeľujeme. Tieto cesty beriem však ako krajné riešenie. Radi by sme udržali stopercentné prerozdelenie.

Takže aký máte plán? 

Myslím si, že podnikatelia a úspešní ľudia majú skôr pochopenie pre náklady na réžiu, pretože si vedia predstaviť, že je za tým kus poctivej roboty. Verím, že keď im k tomu ukážeme, ako sme efektívni, tak ich presvedčíme na nový spôsob pomoci. Chcem ich osloviť a vytvoriť Klub ochrancov detí. Fond, do ktorého dajú vklad v desiatkach či stovkách tisíc eur. Zostali by majiteľmi istiny, no výnosy by sa použili na prevádzku Dobrého anjela. V prípade úspechu aj iných charít. Peniaze fondu by spravovala banka Rothschildovcov a investovala by ich do konzervatívnych fondov.

Od akej sumy to bude fungovať? 

Zhruba prepočítané, aby sme pri konzervatívnych výnosoch dokázali zabezpečiť réžiu, mali by sme mať vo fonde aspoň desať miliónov eur.

Zdroj: fleischer3

Zmenil sa váš pohľad na biznismenov, odkedy nie ste jedným z nich? 

Odkedy som podnikal, vždy som sa snažil v rámci svojich možností pomáhať. No nikdy som si neuvedomil, aké to môže byť zlé. Do akých problémov sa ľudia bez akejkoľvek vlastnej viny dokážu dostať. A mrzí ma, že mnohí ľudia z biznisu o tom stále nevedia. Ak by vedeli, určite by mnohí z nich pristupovali k charitám celkom inak. Napriek tomu, že sa nám môže zdať, že sme relatívne moderný a fungujúci štát, tak na dno klesnú nielen bezdomovci, ale aj normálne rodiny, ktorým ťažko ochorie dieťa. Hranica medzi zdravím a chorobou je veľmi krehká. Nikdy nevieme, kedy sa prelomí. My manažéri si často myslíme, že ak ochorieme my alebo niekto z našich blízkych, tak si to zmanažujeme. Ale niektoré veci sa jednoducho nedajú zmanažovať.

Ako sa pozeráte na ľudí, ktorí vám prestali dvíhať telefóny, pre ktorých ste už nezaujímavý, odkedy nie ste top biznismen? 

Určite sa nezmenil môj pohľad na nich ako na ľudí len preto, že som prešiel do charity. Stále si myslím, že to, akí sme, ovplyvňuje veľmi veľa vecí. Detstvo, výchova, naše osobné príbehy. Napríklad včera som volal majiteľovi veľkého portálu s prosbou o umiestnenie banneru. Zrušil ma na dve doby. Ale to neznamená, že by som hodil rukou a povedal, že tí podnikatelia sú takí či onakí. A to ani vtedy, keď sa ma raz spýtali, koľko im vrátim v keši, ak nám na Dobrého anjela prispejú dvoma percentami. Úspešní ľudia, keď sa pre pomoc nadchnú, dokážu veľmi pomôcť. Nedávno som bol prednášať v Prahe, po prednáške ma oslovili dvaja podnikatelia, ktorí predali svoj biznis Američanom a dnes uvažujú, že by aj oni v Česku založili Dobrého anjela a na jeho činnosť venovali 30 miliónov korún. Ak sa ľudia z biznisu presvedčia o správnej myšlienke charity, tak skutočne dokážu obrovské veci. No dostať sa k nim je, samozrejme, ťažké. Preto skúšam viaceré cesty. To bol aj jeden z dôvodov, prečo som napísal knihu o svojom živote, zásadách a skúsenostiach, ktorá čoskoro vyjde a bude sa dať aj zadarmo stiahnuť z webu.

Čo vám hovoria doma, zmenili ste sa? 

Hovorievajú mi, že som bol veselší. Viac som sa zabával. To je zrejme pravda, že som teraz menej veselý. Ale určite som šťastnejší, ako som bol. Ako keby som viac rozumel veciam a súvislostiam. Viac si vážim, čo mám.

Ako rastie Dobrý anjel

Za päť rokov systém vyzbieral a rozdelil vyše desať miliónov eur

V polovici septembra tohto roka oslávi Dobrý anjel päť rokov. Finančník Andrej Kiska spustil projekt dva roky po tom, ako v roku 2004 so spoločníkmi predal skupinu firiem splátkového predaja, ktorá zahŕňala brandy Triangel, Quatro či Slovenská požičovňa. Dnes spadajú pod krídla VÚB banky zjednotené v spoločnosti Consumer Finance Holding, ktorú riadi Andrejov brat Jaroslav Kiska.

Dobrý anjel počas päťročnej prevádzky vyzbieral a prerozdelil viac ako desať miliónov eur. Každý mesiac pomôže približne tritisíc rodinám, priemerná mesačná pomoc dosahuje 95 eur. Pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami systém pomáha rodinám s deťmi, kde otec, mama alebo niektoré z detí trpí na rakovinu či inú komplikovanú chorobu. Počet darcov ku koncu januára tohto roku presiahol počet 87-tisíc.

Charita postupne rozširuje počet kanálov, ktorými umožňuje darcom prispievať. Na spoluprácu presvedčila telekomunikačné firmy či VÚB banku, ktorej bratia Kiskovci predali hodling firiem so splátkovým biznisom.

V spolupráci s mobilnými operátormi umožňuje systém prispievať aj cez faktúry za telekomunikačné služby. VÚB banka zasa prispieva vo výške jedného percenta z objemu bezhotovostných platieb vykonaných kartami Maestro Dobrý anjel prostredníctvom platobných terminálov v SR aj v zahraničí.

Finančný vklad A. Kisku do charity predstavoval milión eur.

Foto - Ivan Fleischer

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)