Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Boj o výnosy z budúceho parkovného sa začal. Mestské časti chcú viac z koláča

21.05.2019, 14:30 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

TREND oslovil viacerých starostov mestských častí Bratislavy, aby zhodnotili rokovania o parkovacej politike s magistrátom hlavného mesta. Niektorí sú s ňou spokojní, inú chcú viac peňazí z parkovného.

 • Tlačiť
 • 0

Otázky TRENDU

1. Niektorí poslanci Starého Mesta tvrdia, že im prekáža percentuálne prerozdeľovanie financií z parkovného v pomere 85 ku 15 pri hodinovom parkovnom. Ako by malo vyzerať delenie výnosov z parkovného podľa vás?

2. Aký bude ďalší postup vašej mestskej časti v pripomienkovaní všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o parkovaní?

Matej Števove, hovorca starostky Starého Mesta

 1. Starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto podporuje parkovaciu politiku a rokuje s primátorom Matúšom Vallom o tom, aby špecifické podmienky pre Staré Mesto boli zapracované do parkovacej politiky. Starostka na mimoriadne zastupiteľstvo pripravila materiál v znení, že mestská časť súhlasí s VZN aj so zmenou štatútu. Staromestským poslancom však ústne ubezpečenie starostky nestačilo, a preto si podali pozmeňovací návrh, v ktorom nevydali súhlasné stanovisko a zaviazali primátora parkovaciu politiku dopracovať.
 2. Prebiehajú rokovania s mestom a to prejavilo záujem sa stretnúť aj s poslancami. Po zapracovaní poslaneckých pripomienok prichádza do úvahy aj opätovné schvaľovanie stanoviska mestskou časťou.

Ján Hrčka, starosta Petržalky

 1. Pomer 85 ku 15 pri výnosoch z krátkodobého parkovania som navrhol primátorovi ja, pričom pôvodne mal byť pomer 70 ku 30. Upravil sa aj pomer rozdelenia výnosov z parkovacích kariet na 50 ku 50 (pôvodne bolo navrhnutý 70 ku 30). Tú zmenu bolo mesto ochotné akceptovať len v kombinácii. Petržalka na tomto rozdelení získa viac, pretože bude mať viac z rezidentských kariet a menej z krátkodobého parkovania.
 2. Petržalka schválila príslušné VZN s 32 pripomienkami. Verím, že magistrát ich zapracuje do finálneho návrhu čo najviac, aby v ňom boli zohľadnené záujmy Petržalčanov.

Neprehliadnite

Dana Čahojová, starostka Karlovej Vsi

 1. Náš hlavný problém spočíva v nočnom parkovaní, pretože sme typickou rezidenčnou štvrťou. Výnosy z krátkodobého parkovania budú u nás neporovnateľne menšie. Akceptované delenie 50 ku 50 z výnosu za rezidenčné karty je pre nás dôležité a jednoznačne výhodnejšie ako pôvodný návrh 70 ku 30.
 2. Naši poslanci zavedenie parkovacej politiky jednoznačne podporili. V uznesení však formulovali viacero pripomienok, na ktorých budeme trvať, napríklad posilnenie MHD najmä na Dlhé diely či budovanie nových parkovísk. Očakáva nás verejné predstavenie téz parkovacej politiky za účasti vedenia mesta v kultúrnom dome (27.5) a cibrenie detailov až do záverečného hlasovania.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Tagy Bratislava, parkovacia politika, Staré mesto

Diskusia (0 reakcií)