Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Antidiskriminačný zákon môže byť v kolízii s ústavou

27.05.2004, 10:30

  • Tlačiť
  • 0

Dlho sa rodiaci kompromis o podobe antidiskriminačného zákona narušila jeho verzia schválená minulý týždeň v parlamente. Na návrh poslankyne Edit Bauer (SMK) sa totiž do tejto právnej normy dostala aj pozitívna diskriminácia.

Ak prezident zákon podpíše, prípadne jeho veto Národná rada SR prelomí, minister spravodlivosti Daniel Lipšic je odhodlaný obrátiť sa na Ústavný súd SR. Sporný pozmeňovací návrh umožňuje pozitívnu diskrimináciu na základe rasovej a etnickej príslušnosti.

D. Lipšic považuje zakotvenie takéhoto zvýhodnenia za protiústavné. Z rovnakého dôvodu s pozitívnou diskrimináciou už predtým nesúhlasila vláda. „Smernice EÚ síce takéto zvýhodnenie z rôznych dôvodov, napríklad z rasového alebo etnického, umožňujú štátom zaviesť, problém je v tom, že je to v rozpore so slovenskou ústavou,“ vysvetľuje poradca ministra spravodlivosti pre legislatívu Marek Kalavský a pripomína, že „Ústava SR má pred týmito smernicami prednosť“.

Najvyšší zákon SR totiž v súvislosti so základnými právami neumožňuje nikoho zvýhodňovať ani znevýhodňovať – a to z akéhokoľvek dôvodu. Za „nesprávne a škodlivé“ považuje doplnenie zákona o ustanovenie umožňujúce pozitívnu diskrimináciu a zvýhodňovanie osôb na základe etnického a rasového pôvodu aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ľudovít Kaník.

Podobné ustanovenie – v novele zákona o voľbách do orgánov samosprávy obcí – už bolo predmetom skúmania Ústavného súdu SR v roku 1998. Určovanie počtu poslancov obecného (mestského) zastupiteľstva podľa pomeru Slovákov a jednotlivých národnostných skupín v obci svojím rozhodnutím vyhlásil za protiústavné.

„Ústava SR neobsahuje ustanovenie, ktorého výkladom by bolo možné odôvodniť postup umožňujúci obmedziť alebo modifikovať základné práva občana za účelom zlepšenia postavenia príslušníkov národnostných menšín alebo etnických skupín,“ vysvetlil Ústavný súd SR.

Antidiskriminačný zákon by mal platiť od júla tohto roka. Upravuje zásady rovnakého zaobchádzania a ukončí sa ním niekoľkoročný proces zlaďovania slovenskej legislatívy v tejto oblasti s právom EÚ. Za jeho schválenie ruku zdvihlo 107 poslancov zo 133.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)