Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Antivax aktivista s De Nirom sľubujú tisíce dolárov za dôkaz o bezpečnosti vakcín

17.02.2017, 10:30 | Jozef Tvardzík | © 2017 News and Media Holding

Tlačová konferencia vo Washingtone bola dôkazom toho, že kritici očkovania majú požehnanie od prezidenta Donalda Trumpa. Ich cieľom je vyvolať opäť diskusiu o tom, či je očkovanie skutočne bezpečné a nutné. Na konferenciu prišiel ako rečník aj slávny americký herec Robert De Niro, ktorý má 19-ročného syna s autizmom.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

V USA sa od nástupu nového prezidenta Donalda Trumpa rozprúdila živá debata o bezpečnosti očkovania. V stredu sa vo Washingtone uskutočnila panelová konferencia World Mercury Project, ktorá tento „problém“ riešila. Stál za ňou Robert F. Kennedy. Ide o synovca bývalého prezidenta Johna F. Kennedyho, známeho skeptika a aktivistu, ktorý dlhodobo spochybňuje očkovanie.

Aby konferencia nabrala na vážnosti a hlavne, aby si ju všimli aj média, aktivista si na ňu prizval známeho herca Roberta De Nira, ktorý v priebehu hodinovej tlačovky povedal štyri vety. Bol skôr morálnou oporou, ktorá prikyvovala a ku konkrétnym otázkam sa vyjadrila stroho. Sám má 19-ročného syna, ktorý trpí autizmom, a herec toto ochorenie pripisuje práve očkovaniu.

Sporný thimerosal

Konferencia mala vopred stanovené ciele. Prvý bod: Aktivista verejne vyhlasuje, že vakcinácia spôsobuje u detí autizmus. Na vine je látka známa pod názvom thimerosal, ktorá je podľa neho nebezpečná. Preto požaduje, aby táto zlúčenina ortuti už nebola súčasťou vakcín. Skutočnosť je však taká, že thimerosal sa z vakcín začal vysadzovať už od roku 2001.

Spolu s hercom R. De Nirom predstavili nový projekt pod názvom World Mercury Project Challenge. Vyzvali ľudí, laikov i vedcov, aby podali vedecký dôkaz o tom, že vakcíny s obsahom thimerosalu sú skutočne bezpečné pre deti a tehotné ženy.

Ak sa to niekomu podarí, aktivista prisľúbil 100-tisíc dolárov ako odmenu. „To, čo už bolo povedané, nie je veda. Skôr sa to podobá na náboženstvo. Je to ortodoxný názor,“ povedal R. Kennedy asi dvom desiatkam novinárov a tisíckam divákov, ktorí live stream sledovali cez Facebook.

Ďalší problém vidí v korupcii. Tvrdí, že vláda a farmaceutické firmy by mali uznať korupciu, zatajovanie vedľajších účinkov vakcín a skutočné škody na zdraví celej generácie detí. Za vakcínami totiž vidí akési sprisahanie, keďže v tomto sektore predstavujú obrovský biznis.

„Farmaceutický priemysel má ročný obrat okolo bilióna dolárov a vakcíny si z tržieb každoročne ukroja 25 miliárd. Ak rozhodne Centrum pre kontrolu chorôb (Center for Disease Control, CDC) o zaradení určitej vakcíny do očkovacieho kalendára, jej výrobcom to zaručí milióny zákazníkov a miliardové zisky pri minimálnych nákladoch na reklamu či marketing,“ napísal na svojom blogu.

Antivax aktivista tvrdí, že úrad CDC spolupracuje s farmaceutickými firmami a preto by sa jej mala úradu odobrať kompetencia dohľadu a kontroly nad vakcínami. Zároveň by farmafirmy mali prísť o všetky patenty na výrobu očkovacích vakcín, ktoré vlastnia.

„Potrebujeme (o očkovaní) diskutovať,“ povedal R. Kennedy. Len pred mesiacom navštívil prezidenta D. Trumpa v jeho mrakodrape a ten sa ho vraj spýtal, či by nezobral kreslo komisie pre bezpečnosť očkovania a integritu vedy. Deadline ešte nebol stanovený, ale komisia s požehnaním prezidenta by mohla vzniknúť už čoskoro. Mala by prehodnotiť bezpečnosť vakcín, ktorými sú deti podľa očkovacieho kalendára "dopované". Od prvého stretnutia v Trump Tower aktivistu prezidentská kancelária v tejto téme kontaktovala aspoň trikrát.

D. Trump totiž patrí medzi ľudí, ktorí očkovanie spochybňujú. V roku 2014 napísal na sociálnej sieti: „Zdravé dieťa ide k lekárovi, ten do neho napumpuje obrovské dávky vakcín, potom sa necíti dobre a dôjde k zmene - autizmus. Je mnoho takýchto prípadov,“ napísal zvolený americký prezident.

Neprehliadnite

Dokument o očkovaní

Vlani mal mať na filmovom festivale Tribeca v New Yorku premiéru dokument Vaxxed. Natočil ho doktor Andrew Wakefield, autor slávnej štúdie z časopisu Lancet, ktorá mala dokazovať, že očkovanie spôsobuje autizmus. V roku 2010 ju pre chyby, ktoré obsahovala, stiahli a neskôr bola vyvrátená.

Zakladateľom festivalu je herec Robert De Niro, ktorý očkovanie spochybňuje a tento film preto podporoval. „Grace (manželka) a ja máme autistické dieťa. Veríme, že je dôležité, aby sa o príčinách autizmu hovorilo otvorene,“ povedal vtedy. Lenže uvedenie filmu vyvolalo obrovskú nevôľu vedcov aj verejnosti. Keďže herec nechcel poškodiť reputáciu festivalu, dokument bol z programu stiahnutý. Herec vtedy urobil dobré rozhodnutie, pretože tak odmietol film založený na konšpiráciách a domnienkach.

Lenže jeho presvedčenie sa nezmenilo. V mnohých rozhovoroch potvrdil svoje domnienky, že očkovanie nie je bezpečné a potrebuje revíziu. „Treba si uvedomiť, že sú vakcíny, ktoré sú pre niektorých senzitívnejších jedincov nebezpečné,“ pokračoval herec.

Rovnako ako R. Kennedy si myslí, že o nebezpečnosti očkovania sa zámerne nehovorí. „Nikto o tomto nechce hovoriť. Alebo povedia, že to riešili a že je to uzavretá téma, ale evidentne nie je. Bude tu veľa ľudí, ktorí prídu a povedia, že sa im počas noci po očkovaní dieťa zmenilo. Ja som to videl, mal som niečo urobiť a neurobil. Je za tým naozaj niečo viac, verte mi,“ povedal R. De Niro vlani v relácií Today.

Výstup R. De Nira na tlačovke R. Kennedyho bol pre mnohých predsa len prekvapením. Antivax aktivista je totiž známym prezidenta a jeho chránenec. Pre R. De Nira je pritom D. Trump očividným zlom a politickým omylom. „Je očividne hlúpy. Je to podrazák, grázel, pes a prasa. Je to podvodník, estrádny umelec a krivák, ktorý vôbec nevie, o čom hovorí. Nerobí si domáce úlohy a nevadí mu, že ohrozuje spoločnosť,“ povedal herec pred voľbami na adresu D. Trumpa.

Keď sa preto novinár herca pýtal, či mu to neprekáža, odpovedal: „Nestarám sa o Trumpa. Ak urobí dobrú vec, tak tú dobrú vec urobí. Toto je o tomto (o očkovaní). Bodka,“ dodal v stredu americký herec.

Vzbudiť záujem verejnosti

Ponúknuť 100-tisíc dolárov za vedecký dôkaz bolo veľmi šikovné rozhodnutie. „(Ich) cieľom bolo opäť upozorniť na hypotézu, ktorá je už mŕtva,“ povedal pre portál Buzzfeed pediater a člen amerického národného Centra pre kontrolu a prevenciu ochorení Paul Offit. Tvrdí, že R. Kennedy sa síce oháňa svojimi skeptickými názormi, ale nikdy si do diskusie nezavolá vedca či iného odborníka, ktorý by mu protirečil.

Ak aktivista potrebuje dôkazy, nech sa páči. Medzi rokmi 2000 až 2007 bolo zverejnených sedem vedeckých štúdií, ktoré dokázali, že neexistuje žiadna spojitosť medzi očkovaním a autizmom. Štúdie dokázali, že deti, ktoré dostávali vakcíny s obsahom thimerosalu mali rovnaké riziko vzniku autizmu ako deti, ktoré boli očkované rovnakými vakcínami, len neobsahovali thimerosal.

R. Kennedy tvrdí, že principiálne nie je proti očkovaniu. Chce podobne ako R. De Niro či prezident D. Trump bezpečné vakcíny, ktoré nespôsobujú autizmus. P. Offit ale tvrdí, že je to nonsens, pretože už dnes sa aplikujú očkovacie látky, ktoré autizmus jednoducho nespôsobujú.

Úlohu thimerosalu pri výskyte vývojových porúch detí sa snažili zistiť v Kanade v štúdii, do ktorej bolo zaradených 23 635 detí. Cieľom štúdie bolo zistiť prevalenciu vývojových porúch a zhodnotiť vplyv prerušenia používania vakcín s obsahom thimerosalu od roku 1996 do roku 2009 na očkovanie detí.

Výsledky štúdie potvrdili, že prevalencia porúch sa v sledovanom období zvýšila o jedno percento a vysadenie thimerosalu z vakcín neovplyvnilo riziko ich vzniku. V štúdii, ktorá zahrňovala 256 detí s autizmom a 752 kontrol, nebolo zistené zvýšené riziko vzniku autizmu po očkovaní vakcínami s obsahom thimerosalu ani po podaní prípravkov s obsahom imunoglobulínov.

V súčasnosti je dokázané, že vznik autizmu má genetické príčiny, ale ovplyvňujú ho aj faktory životného prostredia, ktoré však zatiaľ nie sú známe. Preto Americký ústavný súd rozhodol neodškodniť autistické deti.

V jeho rozhodnutí sa okrem iného udáva: „Autizmus je obávaná diagnóza, ktorá spôsobuje rodinám nespočetné ťažkosti, ale obviňovanie očkovania bez dôkazov iba ubližuje ostatným rodinám, ktoré môžu byť natoľko vystrašené, že nedajú svoje deti očkovať. Deťom s autizmom by viac pomohlo, keby finančné prostriedky, ktoré dávajú aktivisti právnikom, venovali výskumu na objasnenie pravých príčin autizmu.“

V roku 2015 spojenie vakcíny MMR s autizmom vylúčila aj táto štúdia v časopise Jama. Vedci prešli záznamy takmer 96-tisíc amerických detí narodených v rokoch 2001 až 2007, ktoré to vylúčili. „Prieskumy medzi rodičmi, ktorí majú dieťa s autizmom, ukazujú, že mnoho z týchto rodičov verí, že vakcína MMR k rozvoju tejto poruchy pomohla," uvádza štúdia, ktorá štatistickú súvislosť nepreukázala.

Rovnako to vylúčila aj táto rozsiahla metaanalýza, v ktorej bolo zahrnutých celkovo 1,3 milióna detí. Vedci nezistili žiadnu súvislosť medzi očkovaním a následným rizikom vzniku autizmu alebo poruchami autistického spektra.

Predpokladom pre spájanie vakcíny MMR s autizmom bola falošná štúdia od Andrewa Wakefielda, ktorú publikoval v roku 1998 v odbornom časopise Lancet. Článok opisoval prípady 12 detí, ktoré trpeli tráviacimi problémami a poruchami správania (najčastejšie autizmom). Závery pritom lekár falšoval. Kontrolou dát sa zistilo, že následkami, ktorými mali deti po očkovaní trpieť, jednoducho netrpeli alebo boli prítomné ešte pred očkovaním.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)