Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Arbitráž Penty voči Slovensku zabrzdili

08.05.2011, 11:44 | gb | © 2011 News and Media Holding

Pozastavenie konania má súvisieť s firemnou štruktúrou investičnej spoločnosti

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

poisťovne

Investičná skupina Penta zaznamenala problémy s arbitrážou, ktorú jej holandská dcérska spoločnosť HICEE iniciovala voči Slovensku za to, že vláda Roberta Fica zdravotným poisťovniam zakázala vyplácať zisk. Arbitrážny súd nebude ďalej posudzovať žalobu HICEE voči Slovensku.

Podľa informácii TRENDU arbitrom vadilo, že vo firemnom reťazci medzi zdravotnou poisťovňou Dôvera a materskou spoločnosťou HICEE registrovanou v Holandsku je vložená aj ďalšia slovenská spoločnosť Dôvera holding, kde je práve HICEE jediným akcionárom. Arbitri sa totiž mali venovať najmä porušeniu ochrany investícií zahraničného majiteľa.

„Toto rozhodnutie neznamená, že nedošlo k porušeniu bilaterálnej dohody medzi Holandskom a Slovenskou republikou. Tribunál rozhodol o tom, že posudzovanie sporu medzi HICEE a Slovenskou republikou nespadá pod jeho jurisdikciu. Spor HICEE však nie je uvedeným rozhodnutím ukončený. Rozhodnutie arbitrážneho tribunálu bude spoločnosti HICEE doručené v najbližších týždňoch a potom, ako sa s ním oboznámia právni zástupcovia, rozhodne spoločnosť HICEE o ďalšom postupe v tomto spore,“ tvrdí PR manager spoločnosti Penta Investments Martin Danko.

Toto rozhodnutie ale neznamená víťazstvo filozofie prechádzajúcej socialistickej vlády. Ďalší podobný spor medzi Slovenskom a akcionárom Zdravotnej poisťovne Union, holandskou spoločnosťou Eureko sa totiž rozvinul naplno.

V januári tohto roku Ústavný súd rozhodol, že novela Zákona o zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou, ktorou sa v roku 2007 zakázal vyplácať zdravotným poisťovniam zisk, je v rozpore s Ústavou SR. Zákony tak súčasný parlament musí dať do súladu s Ústavou.

Kabinet Ivety Radičovej prišiel s koncepciou, že zdravotné poisťovne si budú môcť vyplácať zisk od augusta tohto roku, budú však musieť mať splnených viacero obmedzujúcich ustanovení. Napríklad vytvorený rezervný fond do výšky dvadsiatich percent zo základného imania, alebo budú mať obmedzenia, aby nemohli pacientov presúvať na dlhé čakacie listiny na finančne nákladné zákroky, aby mohli si poisťovne vytvárať zisk.

Predbežné pozastavenie arbitráže môže byť aj taktickým krokom Penty. Tá nepriamo ukazovala ochotu, že v prípade aktivít vládnej zostavy a znovuzavedenie možnosti vytvárať zisk od arbitráže odstúpi.

Ministerstvo financií už vyplatilo za právne služby v súvislosti s rozbiehajúcimi sa arbitrážami s majiteľmi zdravotných poisťovní viac ako 15 miliónov eur.

Foto na titulke - Maňo Štrauch

 

  • Tlačiť
  • 0

Tagy poisťovne

Diskusia (0 reakcií)