Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Atómový turizmus, deti olova a hra kráľov zachraňuje duše

10.06.2017, 17:00 | Adrián Berecz | © 2017 News and Media Holding

Záložky na víkend | Cez pracovný týždeň človek často natrafí na mnoho zaujímavých článkov, ktoré sú však také dlhé, že nie je čas sa na ne sústrediť. A kým príde víkend, stratia sa vo víre internetu. V rubrike Záložky na víkend vám ponúkame zaujímavé články, na ktoré sa najlepšie sústreďuje pri dlhej sobotnej či nedeľnej káve.

  • Tlačiť
  • 0

Keď sa povie dovolenka, nie pre všetkých to automaticky znamená more, horúce slnko, pohodlie, švédske stoly a leňošenie na pieskovej pláži. Hoci rebríčkom obľúbených destinácií istotne kraľujú Chorvátsko, Taliansko či Thajsko, čoraz početnejšia skupina ľudí chce mať zábery zo vzácnych lokalít a unikátnych miest, ktoré sa nedajú ľahko nájsť v každom rodinnom fotoalbume.

Niektorí ľudia majú tendenciu vyhľadávať dobrodružstvo, ideálne aj trocha nebezpečné, chcú na facebookovom profile zverejniť svoje fotografie z miest, na ktorých nikto z ich priateľov nebol. Možno aj práve preto sa organizujú dovolenkové výlety do Pripiati.

Mesto, ktoré sa nachádza neďaleko Černobyľa, získalo viacero prívlastkov – najznámejšie sú „mesto duchov“ alebo „mesto, v ktorom sa zastavil čas“. Viac ako 20 rokov po najväčšej jadrovej globálnej katastrofe sa zo zóny smrti stáva turistická atrakcia pre odvážnych, ktorí sa s dozimetrami pripnutými k telu spomalene plahočia opustenými budovami a obdivujú postapokalyptické scény v nádeji, že rozprášené rádioaktívne častice stroncia a cézia im počas krátkeho pobytu nespôsobia rakovinu a že pred tým najhorším ich ochráni betónový sarkofág.

Neprehliadnite

Černobyľská oblasť zaujme ročne údajne až 30-tisíc ľudí, píše portál Independent v rozhovore s blogerom, ktorý pravidelne navštevuje podobné „temné“ miesta, ktoré sa vymykajú z bežnej predstavy dovolenky.

Zistiť presný počet návštevníkov je náročné, pretože mnoho odvážlivcov podniká výlet do zóny na vlastnú päsť a nelegálne. Na YouTube však nájdete desiatky videí z ich exkurzií, ktoré absolvujú s GoPro kamerou na čele. Pri troche „googlenia“ nájdete aj niekoľko slovenských webov, ktoré ponúkajú týždňový zájazd za pár stoviek eur.

Zdroj: SITA / AP

Hlasy z Černobyľu

Pred pár týždňami, v čase výročia výbuchu v ukrajinskej atómovej elektrárni, ktorý sa stal presne 26. apríla 1986 o 1:23:58, slovenské vydavateľstvo Absynt prišlo v rámci edície Prekliati reportéri s knihou Černobyľská modlitba od bieloruskej spisovateľky, novinárky a nositeľky Nobelovej ceny za literatúru za rok 2015 Svetlany Alexijevičovej.

Nečakajte faktografickú literatúru, základné čísla a štatistiky si autorka odbije na prvých pár stránkach. Suché objektívne fakty, ktoré boli vo filmových dokumentoch zrecyklované azda stokrát, v knihe následne nahrádzajú silné subjektívne svedecké výpovede ľudí, ktorých sa tragédia bytostne dotkla.

S. Alexijevičová čitateľa nešetrí a hneď na začiatku vyťahuje príbeh ťažkého kalibru. Príbeh ženy jedného z likvidátorov, kde sú akékoľvek narážky a vtipy o zelenkasto svetielkujúcich ľuďoch a mutantoch neetickou urážkou ľudí, ktorí zažili niečo horšie ako vojnu. Ak vás nezlomí prvých 30 strán, ďalšie monológy vás budú ničiť postupne, s menšou či väčšou intenzitou.

Hoci sú výpovede rôznorodé, určité motívy sa opakujú – neznalosť, obetovanie sa, zlyhanie Sovietskeho zväzu, slovanská tvrdohlavá nátura a vojna. Mnoho svedkov sa zhoduje, že Černobyľ je v podstate vojna, v ktorej platia iné fyzikálne pravidlá a v ktorej je nepriateľ neviditeľný a nezničiteľný. Po prečítaní Černobyľskej modlitby je pravdepodobné, že návštevu „jadrovej Mekky za dostupné ceny“ odložíte.

Černobyľská modlitba

Zdroj: Absynt

Turistika s príchuťou atómovej exotiky však pokračuje. Zatiaľ čo počas studenej vojny išlo o jednu z najdesivejších predstáv, v súčasnosti ľudia pobyt v protiatómových krytoch vyhľadávajú. Na portáli Zľavomat nájdete inzerát na noc v jednom takomto brnianskom kryte (aj s raňajkami), ktorý mal v minulosti slúžiť v prípade najhoršieho komunistickým pohlavárom.

Pre tých, ktorí sa nechcú spoliehať na ružovú budúcnosť a verejné atómové kryty, pripravil denník The New York Times spolu so švajčiarskym inžinierom, ktorý zodpovedá za civilnú ochranu obyvateľstva, krátky manuál, ako si postaviť vlastný atómový kryt. Ako zdôrazňuje hneď na začiatku, základom je, samozrejme, dostatočne hlboké (ale nie príliš) podzemie.

Zdroj: www.zlavomat.sk

Pokračovanie článku - stránka 1 z 2
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
  • Tlačiť
  • 0

Tagy Černobyľ, Záložky na víkend

Diskusia (0 reakcií)