Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Automechanik, lekár, poštár, zmrzlinár. Zverejnili zoznam nedostatkových profesií

25.06.2018, 15:31 | Tomáš Nejedlý | © 2018 News and Media Holding

Zamestnávať cudzincov z krajín mimo Európskej únie bude o čosi jednoduchšie. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zverejnilo zoznam nedostatkových profesií na trhu práce. Na tieto miesta môžu firmy z vybraných okresov prijímať zahraničných pracovníkov bez čakania na vydanie pracovného povolenia.

  • Tlačiť
  • 4

Zoznam vypracovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny v spolupráci s profesnými komorami a členmi tripartity. Firmy budú môcť zamestnať Srbov, Ukrajincov či Vietnamcov na týchto pozíciách rýchlejšie a jednoduchšie, ale len v okresoch s nižšou ako päťpercentnou nezamestnanosťou.

Zoznam platí pre 31 okresov Slovenska, mimo regiónu západného Slovenska sa vzťahuje napríklad na okresy Martin, Žilina, Banská Bystrica či Košice III. Pre každý kraj je zoznam pracovných pozícií odlišný. Napríklad v Bratislavskom kraji je na zozname 70 položiek, v Trnavskom 54, v Banskobystrickom devätnásť a v Košickom kraji je možné podľa zoznamu zamestnať zo zahraničia len omietkarov a to len v okrese Košice III.

Po novom firmy nebudú musieť vo vybraných okresoch a profesiách nahlasovať voľné pracovné miesta úradom práce tridsať dní pred podaním žiadosti ako doposiaľ a čakať, kým úradníci urobia výberové konania medzi nezamestnanými Slovákmi.

Neprehliadnite

Úrady práce budú po novom vydávať povolenia na prácu automaticky po zaslaní požiadavky zo strany firmy. Počet takto „zjednodušene“ prijatých zamestnancov môže podľa nových pravidiel zákona o službách v zamestnanosti tvoriť najviac 30 percent kmeňových zamestnancov firmy.

Zoznam zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily v okresoch s priemernou mierou evidovanej nezamestnanosti za rok 2017 nižšou ako 5 %
Bratislavský kraj
Okresy: Bratislava I - V, Malacky, Pezinok, Senec
Agent a disponent prepravy
Autoelektrikár
Autokarosár
Automechanik osobných motorových vozidiel

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy cudzinci, Ján Richter, ministerstvo práce, trh práce