Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Autonómne auto Uberu v USA zabilo chodkyňu

19.03.2018 | ČTK

Diskusia (8 reakcií) Pravidlá diskusie

19.03.2018 | PaloK

Svoju sustrast si mozu zrolovat a strcit pekne hlboko!
Kto bude za to sudne trestany? Spolocnost Uber?!!!!!!! Ich dodavatel nesvojpravneho riadiaceho systemu? Ale clovek, ktory driemal na mieste spolujazdca?

19.03.2018 | Miroslav Naď

Je to veľmi smutná udalosť o ktorej sa bude všade písať.
Otázka je, či sa bude písať aj o každom jednom prípade 3 287 ľudí,
ktoré v priemerne denne zomrú pri autohaváriách s vodičmi?

20.03.2018 | PaloK

Samozrejme, ze nie. Treba si ale naozaj uvedomit, ze kto alebo co bude za to sudne rieseny? Majitel autonomneho auta, ktory ho neriadil? Uber, ako prevadzkovatel riadiaceho systemu? Vyvojarska spolocnost riadiaceho systemu? Alebo samotny riadiaci system?

Ziadna legislativa na svete nerozoznava subjektivitu akehokolvek systemu pred zákonom. Zvierata sú pred zákonom veci. Americký súd v New Yourku kedysi odmietol uznať šimpanzy za bytosti s citmi a vedomým myslením a sociálnym správaním. Vyhlasenim subjektivity stroja pred zakonom by fakticky znamenalo uznanie jeho prav a povinnosti na rovnakej urovni ako u ludi !!!

A to sa rozpravame o praveku dnesnej doby, kedy o umelej inteligencii a autonomnych zariadeniach mozeme tak akurat pisat rozpravky kade tade po internetoch. Ta doba ale nemusi byt daleko, ked prakticky celu dopravu prevezmu autonomne stroje a ich chybovost bude nizsia ako dnes u leteckej dopravy. Ale dovtedy by sa ludia mali pripravit na to, pretoze vznikne uzemie nikoho, na ktorom budu skutky autonomnych zariadeni nepostihnutelne zakonom.

20.03.2018 | Balt

Ak ta roztrha pes, vinny je jeho majitel AK nezabezpecil psa. Ak skocis pod auto co nestihne reagovat vinny si ty. Naozaj nevieme ako sa nehoda udiala. Uvidime.

20.03.2018 | Balt

Takze to vyzera tak, ze zena na stvorprudovke skocila pred auto. Policajt co videl video tvrdi, ze zabranit nehode bolo skoro nemozne.
https://www.reuters...

20.03.2018 | PaloK

Vdaka za link. Ten policajt tvrdil, ze zena kracala povedla bicykla, na ceste, ze nevedia v akej vzdialenosti od auta, a ze vraj vysla z tiena, takze kolizii nebolo mozne zabranit.
Ona nevbehla pod auto. V tom videu z vysetrovania vidno, ze auto ju zasiahlo prednou pravou castou, je malo poskodene a bicykel odletel len na chodnik. Auto islo naozaj pomaly a mozno bezdomovkyna bola mozna opita, preto zrazu vbehla pod auto.

Divne je, ze to auto napriek vsetkym moznym senzorom a napriek velmi nizkej rychlosti ju nezaregistrovalo, pohyboval sa predsa pred autom. A este divnejsie je, ze ani clovek za volantom tomu nezabranil.

20.03.2018 | LPB

Myslel som si, že v štátoch/mestách, kde povolia testovanie týchto technológií, je to (zodpovednosť) zároveň ošetrené aj právne, či?

20.03.2018 | HlasNaHlas

Preskúma sa, kto urobil chybu a tento človek bude potom odsúdený za zanedbanie svojich povinností s následkom usmrtenia. V nijakom prípade nebude súdený stroj či program.