Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Až 92 percent obcí má menej ako 3-tisíc obyvateľov. Zlučovať sa nechcú

05.02.2020 | TASR

Diskusia (15 reakcií) Pravidlá diskusie

05.02.2020 | citatelTrendu

Malé obce sa zlučovať nechcú. Veď je to nezmysel, tu musí jasne zmeniť samosprávne členenie vláda, ešte žiadny polik (štátny ani samosprávny) si pod sebou výnosnú haluz neodpílil.

Slovenská samospráva je totálne nefunčná, prebyrokratizovaná a neefektívna. Po voľbách sa ňou určite treba zaoberať a zelefktívniť ich-obce pospájať do oveľa väčších celkov, návrat k pôvodnému počtu MČ v BA a KE, zrušiť dnes v dobe informatizácie VÚC. Jasné komptencie obciam vr. jasného financovania, urobiť poriadok s nevysporiadanými pozemkami. Občan musí vedieť kto je zodpovedný na chodník, námestie, zeleň a nie len počúvať výhovorky. Inšpirujte sa krajinami kde to funguje napr. Rakúsko. Tam spadá všetko pod mesto a štvrtiach sú len ohlasovane, riešia sa tam len lokálne záležitosti. A prímestkú dopravu predsa môže riadiť spoločný dopravný úrad vedený okresom (okresmi).

Všetko sa dá keď sa chce, len treba robiť aj nepopulárne kroky. Terajší stav len škodí obciam, sú totálne podvyživené.

05.02.2020 | Brano L.

Ha-ha.
Keď tie voľby skončia tak, ako skončia so silným Smerom a ĽSNS, rozhádanou opozíciou, tak určite sa niečo zmení.

05.02.2020 | shaggy

Asi tak.
Nechcú sa zlučovať, ale čudujú sa, že majú málo peňazí. Veď starosta v každej r*ti je nezmysel.
Najviac sa bavím, keď niekde vyplakáva starosta obce, ktorá má menej obyvateľov, než panelák, v ktorom bývam.
Veď takto sa zbytočne prejedia peniaze na samosprávu, ktorú nepotrebujú. Ale chápem, lokalpatriotizmus je silný u neschopných jedincov. Nebude predsa o ich živote rozhodovať starosta zo susednej (rozumej zlej) obce.

05.02.2020 | stano24

Ten príklad s panelákom je veľmi názorný!
Ako paneláky väčšinou majú len svojich zástupcov vlastníkov (v podstate ako obec poslancov alebo starostu), a na úradnícku výkonnú prácu majú správcu, tak aj menšie obce môžu mať svojich poslancov a starostu (ako najvyššieho poslanca, a nie ako teraz úradníka!) a na úradnícku prácu môže fungovať spoločný obecný úrad (v najväčšej obci)...
Myslím, že sa to dá zmeniť aj bez "nepopulárnych krokov", práve naopak, takéto kroky by boli občanmi vítané!
Viac na http://www.demokrac...

05.02.2020 | stano24

Plný súhlas! To už nemajú úradníci iné problémy na riešenie len zlučovanie obcí!?!?!

Nastavené princípy "samosprávy" sú od začiatku zrelé na prepracovanie, ale zdá sa že "NIE JE POLITICKÁ VÔĽA"!
Koncept VÚC je na totálne zrušenie, treba zjednodušiť a sfunkčniť celú štruktúru poslancov a úradníkov!
Je absurdné, aby volený starosta robil úradníka! Musia byť prísne oddelené poslanecké a úradnícke funkcie...

Aj s takýmito analýzami sa zaoberá webová stránka http://www.demokrac... a k navrhovaným riešeniam ponúka diskusný priestor.

05.02.2020 | TotoTuSomJa

Tu sa diskutuje už desiatky rokov. Dokonca sám "najmúdrejší a najsociálnejší" premiér Fico ešte pred minulými voľbami do parlamentu sľuboval zrušenie VÚC, po voľbách na to samoszrejme "zabudol". Prioritu je upratanie nespokojných a hlavne neschopných straníkov.
Ale nie je v tom sám, opozícia je rovnaká. Sulík (SAS) ale aj iné strany sľuobali zníženie počtu poslancov v NR SR na 100, po voľbách sa účelovop "zabudlo" na tento sľub.ň
Takže nie diskutovať, ale makať na reformách sa konečne musí. Slovensko je neskutočne prebyrokratizované, neefektívne. Jediní komu to prináša úžitok je politik, ale občan trpí. Nedostáva služby na ktoré má nárok-kvalitne spravovanú obec, kvalitne spravovanú krajinu.
https://cloudia.hno...

Slovensko je tretie najhoršie v počte štátnych úradníkov:
https://www.iness.s...

05.02.2020 | @@@

takto funguje politika a pokrytectvo v nej

sulik bol proti EU kolkokrat predtym až sa dostal do EP a zrazu už mu z EU nič neprekaža ved dostavať 10tisic eur na mesiac za nič nerobenie a plus bonus k tomu dôchodok od 63 rokoch zatial čo všetkym ostatnym kecami niečo ine .....to iste s tymi poslancami zo 150 na 100 politici rychlo zabudnu ked si potom prepočitaju že lepšie je mať 15 kamaratov s dobrym platom v parlamente ako len 10 aj preto sas nemala problem zo zvyšovanim platu sebe na 5tisic eur a ani svojim kamaratok ked pred par rokmi to bol človek z sas droba navrhol toto https://domov.sme.s... ...to je len ukažka aprokrytectvo Sas

potom niet divu čo ludia o Sas hovoria že bohatym davaju a chudobnym chcu brať ....a Sas ked to povieš tak ide rozhodiť od zlosti ale oni svojou pracou ukazuju že to tak skutočne aj je že nabaluju svojich a na tych bežnych a chudobnych s.ru a ešte im hovoria vy pracujete viac a za menej penazi lebo naši kamarati potrebuju vyššie platy a vyššie zisky kamarati podnikatelia manažeri a vysokyštatny uradnici

05.02.2020 | citatelTrendu

Neriešme Sulíka, ani iné strany, riešme súčasnosť-tou sú voľby. Iba tam môžeme dosiahnuť zmeny. Tak si prejdime programy strán.

Sľubuje nejaká strana po voľbách reformu samospráv? Nejaké zlomkové riešenie (zrušenie VÚC) má PS/SPOLU, inak neviem o ničom.
Pre mňa je tiež veľmi dôležitá vec zavedenie trestnej zodpovednosti politika a to má iba OĽANO a Dobrá voľba v programe.

Vie niekto viac o dôležitých návrhoch na zlepšenie stavu súdnictva, vymožiteľnosti práva a zefektívnení krajiny? Muísme voliť strany čo to ponúkajú, nie balast.

05.02.2020 | @@@

pre mna je prvorade to čo pre väčšinu ludi aj v priskumoch ...a to životna uroven

ked sa ludom nezlepši životna uroven potom ich zlepšenie ani v oblasti samospravy nebude zaujimať a budu to brať len ako negativum

prave preto že mnohe tie strany neriešia prave tu životnu uroven a jej zlepšovanie nahaňa ludi ku kotlebovi ....sice ani on to nezlepši čo oni ani neočavaju ale takto sa chcu aspon pomstitˇpolitikom že za 30 rokov v tom nič neurobili

05.02.2020 | equilibriums

Obecné, mestské a krajské zastupiteľstva zrušiť. Namiesto nich vytvoriť iba okresné zastupiteľstvá. Zároveň, aby každý okres mal zastúpenie aj v parlamente.

Hráme sa tu na našom malom Slovensku, ako keby to bolo USA alebo Rusko. To žeby na jedného občana pripadal 1 poslanec pomaly.

05.02.2020 | zajo-

Za 30 rokov sa prudko zabrzdil rast populácie.

05.02.2020 | equilibriums

No a prečo? Lebo ľudia na to, aby založili rodinu, potrebujú mať aj zázemie - jedným z nich je dostupné bývanie. A prečo nie je dostupné bývanie?

Neexistujúce štátne nájomné bývanie. A aj tie byty, čo sú, skončili v súkromnom vlastníctve. A dnes sa na nich točia hypotéky a ceny nehnuteľností rastú a rastú.

05.02.2020 | Darija

Dánsko prešlo reformou územného usporiadania v rámci ktorej prišlo aj k zlučovaniu obcí - z počtu cca 300 na 98 (SR - aktuálne 3,000 obcí).

Slovenské politické strany si naťahali na svoje kandidátky regionálnych politikov, takže nečudo, že nič také ako územná reforma sa neudeje. To by museli byť iné kádre, ktoré by si v rámci všeobecného záujmu pod svojimi teplými miestami podpílili nohy na stoličke. Také sa na Slovensku nenosí. Skôr opak je pravdou.

05.02.2020 | zajo-

Všetky VUC-ky zrušiť aj ďalšie zvytočné úrady a všetko riadiť centrálne z BA. Ušetrili by sa milióny, miliardy na rozvoj bývania, ciest, školstvo, zdravotníctvo.

05.02.2020 | mam_rad_jablka

Zlúčiť treba. Ale chápem aj výhody miestneho "vajdu", na ktorého sa dá obrátiť priamo a riešiť veci z očú do očú bez zbytočných medzičlánkov.