Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ázii hrozí nový Wu-chan alebo Taliansko, varujú experti

25.03.2020, 14:09 | TASR

Indonézia sa môže stať novým epicentrom nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 podobne ako čínske mesto Wu-chan alebo Taliansko, keďže doteraz v krajine oficiálne zaznamenali pravdepodobne iba dve percentá skutočného počtu prípadov, ktorý môže dosahovať až úroveň Iránu.

  • Tlačiť
  • 0

Počet nakazených v Indonézii zrejme v súčasnosti dosahuje až 34 300, kým oficiálne údaje uvádzajú iba 686 prípadov. Krajina podľa odborníkov zaostáva v počte testovaní a má tiež najvyšší počet úmrtí medzi štátmi juhovýchodnej Ázie, a to 55.

„Stratili sme nad tým kontrolu a rozšírilo sa to už všade. Možno budeme nasledovať Wu-chan alebo Taliansko. Myslím, že pomaly kopírujeme ich scenár,“ potvrdil indonézsky ekonóm pre oblasť verejného zdravia Ascobat Gani.

Iné analýzy predpokladajú, že v prípade najhoršieho scenára by sa do konca apríla mohol počet infikovaných v Jakarte zvýšiť až na päť miliónov. Vláda sa však s týmto scenárom nestotožňuje.

Neprehliadnite

„Také zlé to nebude. Dôležité je, že sme zmobilizovali ľudí. Tí si od seba musia udržiavať bezpečnú vzdialenosť,“ uviedol predstaviteľ ministerstva zdravotníctva Achmad Yurianto. Obavy analytikov spôsobuje najmä závažný nedostatok nemocničných lôžok a slabá úroveň poskytovania zdravotnej starostlivosti v Indonézii.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie krajina disponuje len 12 lôžkami v prepočte na 10-tisíc ľudí. Okrem toho musia lekári a zdravotníci denne zápasiť s nedostatkom ochranných prostriedkov. Indonézia v utorok potvrdila 107 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je dosiaľ najviac za jeden deň.

Ochoreniu COVID-19 v priebehu utorka podľahlo ďalších sedem ľudí, celkový počet úmrtí tak dosiahol 55. Hlavné mesto Indonézie Jakarta v pondelok vyhlásilo stav núdze na dva týždne. Mesto zavrelo kiná, divadlá a iné zábavné podniky. Indonézska polícia dostala právo rozháňať verejné zhromaždenia. Vláda ľudí vyzvala, aby pracovali z domu.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Indonézia, koronavírus

Diskusia (0 reakcií)