Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Babiš má problém. Pre konflikt záujmov bude zrejme musieť vrátiť dotácie EÚ

01.06.2019, 17:04 | TASR

Český premiér Andrej Babiš podľa audítorskej správy ovláda zverenecké fondy, pod ktoré spadá skupina Agrofert. Návrh audítorskej správy, ktorý v piatok večer zverejnili niektoré české médiá, konštatuje, že Babiš je v strete záujmov. To však predseda českej vlády stále odmieta, analyzovala v noci na sobotu internetová stránka televízie Nova.

  • Tlačiť
  • 4

V piatok vyvolala búrlivú diskusiu správa, že pre väzby na svoje bývalé podniky je Babiš podľa Európskej komisie (EK) v strete záujmov. K tomuto záveru dospel audit, ktorý EK poslala českým úradom. V piatok večer správu zverejnili viaceré české mediálne portály.

Audit uvádza, že A. Babiš ovláda dva zverenecké fondy a prostredníctvom nich môže následne riadiť skupinu Agrofert, zverejnil portál irozhlas. Český premiér je tak podľa auditu v strete záujmov. Pre toto mu hrozí, že jeho bývalé firmy by mohli vracať dotácie, ktoré poberali od februára 2017.

Neprehliadnite

Premiér však zásadne odmieta, že by porušil české či európske zákony. Stret záujmov poprel. „Česká republika nebude vracať žiadne peniaze. Túto vetu som v pléne Snemovne zopakoval radšej niekoľkokrát,“ zverejnil A. Babiš.

„Je to zase hystéria. Ja tu správu nemám, nečítal som ju. Stanovisko však odmietam, proti dezinformáciám budem bojovať. Nebyť Agrofertu a (kauzy) Čapí hnízdo, nemáte čo robiť. Skúste robiť niečo pre ľudí, nielen kopať do Babiša,“ povedal premiér poslancom počas piatkového rokovania.

Podľa českého ministerstva financií je ja audit Európskej komisie ohľadne stretu záujmov Andreja Babiša predbežným návrhom, ktorý sa ešte môže zmeniť. Ministerstvo má správu k dispozícii, čaká ešte na český preklad.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy agrodotácie, Andrej Babiš