Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bankový odvod štát viac nemôže použiť na oddlženie Váhostavu

18.01.2016, 13:18 | Xénia Makarová | © 2016 News and Media Holding

Od júla tohto roka už nebude možné použiť peniaze z osobitného odvodu bánk na odškodnenie veriteľov v prípadoch ako Váhostav.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Váhostav

Legislatívu v tejto oblasti vrátila do pôvodného stavu ešte vlani v novembri vláda. Sama ju pritom po problémoch Váhostavu zaviedla bez konzultácií s ECB. Tá sa k zmene postavila kriticky, bankový odvod má byť podľa nej určený výlučne na zabezpečenie stability finančného systému. Banky platia osobitný odvod od roku 2011, za rok 2014 odviedli popri dani z príjmu štátu okolo 150 miliónov, za rok 2015 sa čaká suma sto miliónov.

Neprehliadnite

Viac ako v súčasnosti diskutovaný problém, či ide alebo nejde o nepovolenú štátnu pomoc, tak zrejme nová vláda bude musieť riešiť, ako do júla nahradí doteraz vyčerpané peniaze z odvodu bánk, zatiaľ zhruba sedem miliónov eur. Tie cez štátnu Slovenskú záručnú a rozvojovú banku smerovali na odškodnenie takzvaných nezaručených veriteľov zatiaľ len v prípade Váhostavu. Od veriteľov odkupovala banka ich pohľadávky a preplatila im ich do výšky 50 percent.

Možnosť odškodňovať veriteľov z odvodu bánk, ktorý ide nad rámec bežnej dane z príjmu, zmenila vláda nepriamo. Cez novelu zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu totiž novelizovala aj zákon o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií.

„Cieľom tejto novely je vrátiť zákon o osobitnom odvode do pôvodného stavu pred novelou z 23. apríla 2015,“ uvádza v dôvodovej správe ministerstvo financií ako autor celej novely. Po pol roku tak vláda zmenila optiku pohľadu na použitie peňazí z odvodu bánk. Tie sa podľa nových pravidiel od júla 2016 môžu opäť použiť len financovanie nákladov pri riešení „finančných kríz v bankovom sektore“ a „na doplnenie zdrojov Fondu ochrany vkladov“.

Použiť peniaze od bánk na posilnenie vlastných zdrojov firiem so stopercentnou majetkovou účasťou štátu ale možno podľa aktuálneho legislatívneho stavu stále. No len do júla tohto roka. Potom podľa schválenej zmeny je „právnická osoba so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu povinná znížiť vlastné zdroje financovania“ o prostriedky vo výške príjmov, ktoré získala z odvodu bánk. Tých sa zatiaľ podľa agentúry TASR minulo v 177 prípadoch takmer sedem miliónov.

Návrat k pôvodnému použitiu peňazí z odvodu bánk víta aj Európska centrálna banka. Ako uviedla v pripomienkovom konaní, „víta ustanovenia, ktoré od 1. júla 2016 zakážu použitie bankového odvodu na posilnenie vlastných zdrojov právnických osôb so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu“. No banka tiež „opätovne zdôrazňuje“, aby sa aj do júla prostriedky od bánk využili v prípade obáv o stabilitu slovenského finančného sektora.

Štát sa musí s nečakanými prekážkami vysporiadať aj pri druhom osobitnom odvode, ktorý platia firmy fungujúce na regulovaných trhoch. Ako minulý týždeň informoval TREND, podľa rozhodnutia krajského súdu Bratislava by sa mal tento odvod „neaplikovať“. Porušuje viacero európskych daňových princípov.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Váhostav

Diskusia (0 reakcií)