Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Banská Bystrica bude žiť zo svojho

23.01.2002, 00:00 | Juraj Hrúz | © 2002 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Vďaka vlaňajšiemu zníženiu dlhov Banskej Bystrice o 350 milió­nov korún mohlo mesto zostaviť rozpočet, ktorý nepočíta s novými pôžičkami. Banskobystrické mestské zastupiteľstvo schválilo rozpočet, ktorý v bežnom hospodárení predpokladá prebytok 21,6 mil. Sk. Podľa primátora Jána Králika sa prebytok „v zmysle platných úverových zmlúv“ použije na úhradu istín z pôžičiek. Investičné plány mesta sú limitované úspešným predajom podielu v Banke Slovakia, a.s., Banská Bystrica. Celkový rozpočet mesta, ktorý zahŕňa aj predaj majetku a investície do nových aktív, je totiž deficitný.

Dlhová služba Banskej Bystrice vrátane úrokov dosiahne v tomto roku 61,5 mil. Sk. Dve tretiny budú smerovať Prvej komunálnej banke, a.s., Žilina, ktorá je po reštrukturalizácii úverov najväčším veriteľom Banskej Bystrice. Druhou najväčšou položkou sú kupóny z komunálnych obligácií.

Pri predaji sedempercentného podielu v Banke Slovakia v nominálnej hodnote 52 miliónov korún mesto postupuje samostatne. „Dotlačilo nás k tomu vedenie Fondu národného majetku SR, ktoré sa na nás vykašlalo,“ uviedol TRENDU J. Králik. Obáva sa „výrazného znehodnotenia“ minoritného podielu.

Bez odpredaja týchto akcií mesto nebude môcť výraznejšie investovať. V tomto prípade príde podľa primátora k náhrade prostriedkov cez vnútorné zúčtovanie s mestským bytovým podnikom, ktorý predáva byty postavené mestom. Primátor zároveň nevylučuje, že so súhlasom mestského zastupiteľstva sa bude odpredávať aj ďalší majetok, a bude tak možné ďalej investovať.

Významnou investíciou by mala byť dostavba rozostavanej autobusovej stanice, na ktorú mesto získalo 30 mil. Sk zo štátneho rozpočtu. Na preprojektovanie 20 rokov rozostavanej stanice použije 1,5 mil. Sk, s výstavbou by sa malo začať 1. apríla tohto roka.

Vlani sa Banská Bystrica dohodla s financujúcimi bankami a zastavila exekúcie. „Podarilo sa nám mesto stabilizovať, už nekľačí na kolenách a neprosí vládu o pomoc,“ hovorí J. Králik. Výraznou pomocou bol predovšetkým predaj pohľadávok Slovenskej sporiteľne k mestu, ktoré dosahovali 700 miliónov korún. Prvá komunálna banka ich od sporiteľne kúpila za polovičnú hodnotu a zároveň súhlasila s poklesom záväzkov mesta.

Oproti minulým rokom je J. Králik spokojný so zvýšením podielových daní, takže už nemá „dôvod sťažovať sa na nedostatočný prísun prostriedkov zo štátneho rozpočtu“. Filozofia rozpočtu podľa neho zodpovedá novým podmienkam. Primátor s ním vyjadruje spokojnosť. Ako pripomína, hlasovalo zaň takmer 90 % poslancov, čo interpretuje ako „dosiahnutie odborného konsenzu, ktorý prevážil nad politickou príslušnosťou“.  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Hospodárstvo v SR

Diskusia (0 reakcií)