Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Banská Bystrica získala investíciu za 89 miliónov, Fico dá firme takmer pätinu

20.02.2016, 14:40 | ČTK

Spoločnosť RKN Global Europe investuje na Slovensku 89 miliónov eur a zamestná viac ako 1 200 ľudí na výrobu dokumentov s ochrannými prvkami a prístrojov na kontrolu pravosti cestovných dokladov a identity. Oznámil to v sobotu slovenský premiér Robert Fico po podpise memoranda s investorom.

  • Tlačiť
  • 6

Vláda by ešte pred marcovými parlamentnými voľbami mala rozhodnúť o poskytnutí investičných stimulov na tento projekt.

Spoločnosť RKN Global Europe by mala dostať od vlády pomoc v podobe dotácie a daňových prázdnin. Premiér povedal, že stimuly na jedno pracovné miesto budú predstavovať okolo 14 500 eur.

To by pri plánovanom počte 1 238 zamestnancov vo firme znamenalo stimuly v celkovom objeme približne 18 miliónov eur, teda pätinu z ohlásenej hodnoty investície. Napríklad automobilka Jaguar Land Rover dostane stimuly zodpovedajúce deviatim percentám investície.

Od minuloročného oznámenia o príchode britskej automobilky na Slovensko a následnej výstavbe továrne v hodnote 1,5 miliardy eur ide o najväčšiu zahraničnú investíciu v krajine.

RKN Global Europe je registrovaná na Slovensku a jej vlastníkom je firma RKN Global DW-LLC so sídlom v Spojených arabských emirátoch. Investor postaví závod v Banskej Bystrici na strednom Slovensku, ktoré bojuje s nezamestnanosťou na úrovni 15 percent. Výrobu tam má závod spustiť v budúcom roku.

Firma bude na Slovensku podľa R. Fica vyrábať zhruba tri desiatky rôznych produktov, ako napríklad dokumenty s ochrannými prvkami, ďalej prístroje na kontrolu pravosti cestovných dokladov alebo elektronické systémy na overenie identity osôb.

Spoločnosť zamestná najmä záujemcov s vysokoškolským vzdelaním, ktorí by mali tvoriť 80 percent celkového počtu pracovníkov. Platy v závode budú podľa R. Fica vyššie než priemerná mzda v krajine, ktorá sa pohybuje na úrovni 859 eur mesačne.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy Banská Bystrica, investícia, RKN Global Europe, Slovensko