Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ďalší od reality odtrhnutý materiál na vláde: Prečo sa Slováci nevracajú? Lebo štát

10.07.2018, 17:17 | Ján Záborský | © 2018 News and Media Holding

Názor | Vždy, keď sa na vláde objaví materiál začínajúci slovíčkom „komplexný”, oplatí sa ho prečítať. Hlavne preto, že tento výraz v úradníckej reči znamená niečo iné, než v normálnom svete. Normálny čitateľ by čakal podrobnú analýzu, návrhy riešení, snahu o pochopenie podstaty problému.

  • Tlačiť
  • 21

V skutočnosti „komplexný postup“ akurát vymyslí veľa úloh pre veľa rezortov, bez ohľadu na ich potrebnosť či zmysluplnosť.

Komplexný postup pre návrat Slovákov pracujúcich v zahraničí späť na Slovensko” na stredajšom rokovaní vlády je toho krásnou ukážkou. Snaží sa riešiť problém odlevu pracovných síl do cudziny, kým doma ľudia chýbajú. Hlavné návrhy: spracovať informačný materiál pre ľudí, ktorí pracujú v zahraničí a pokračovať vo finančnej podpore návratu vysokokvalifikovaných cudzincov. To je tak zhruba všetko.

Áno, informácie sa zídu vždy, lenže ony už nechýbajú ani teraz: máme portál slovensko.sk (za pár desiatok miliónov eur) aj internetového sprievodcu trhom práce istp.sk. Prekvapivo, keď si na slovensko.sk kliknete na záložku zamestnanie, nič vás na istp.sk s jeho 90-tisíc ponukami práce neodkáže. Ale úprimne, kto si dnes nedokáže cez Google potrebné informácie nájsť sám aj bez štátnych používateľsky neprívetivých infosystémov?

Skrátka, navrhované opatrenia už máme niekoľko rokov a napriek tomu, že krajina zažíva ekonomický vrchol a rekordne nízku nezamestnanosť, Slováci sa húfne nevracajú.

Neprehliadnite

Za peniaze sa nevracia skoro nik

Podporu návratu vysokovalifikovaných cudzincov na Slovensko za tri roky využilo reálne iba pár desiatok ľudí, čo sa dá pokojne považovať aj za zlyhanie programu. Veď len v Česku žije odhadom 375-tisíc Slovákov, v Maďarsku a Spojenom kráľovstve po ďalších takmer stotisíc (aby sme vymenovali najväčšie z dostupných krajín). Úspešnosť je teda na okraji štatistickej viditeľnosti. Tí, čo systém využili, prípadne využiť chceli, zároveň upozorňujú, že obsahuje toľko byrokratických prekážok, že v zásade nefunguje.

Čo v „komplexnom postupe” úplne chýba, je pohľad do reality: 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 21

Tagy Názory, Slováci v zahraničí, Slovensko.sk