Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vymenia lietadlo za ryžu, ropu za ľudí. Ako vedia krajiny vybabrať so systémom

02.07.2019, 11:00 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

V 70. rokoch 20. storočia americká spoločnosť Pepsi spravila vo vtedajšom ZSSR šikovný obchod. Vymenila svoje nápoje za sovietsku paradajkovú omáčku, vďaka čomu sa jednak dostala so svojimi produktmi na východoeurópsky trh, a jednak získanú omáčku používala na pizzu (Pepsi vlastní Pizza Hut), s ktorou sa takisto strategicky rozšírila vo východnej Európe.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy

Irán, sankcie

Podobným spôsobom vymenila Pepsi svoje nápoje aj za vodku či dokonca za desať starých sovietskych vojnových lodí určených na šrot, píše portál Atlas Obscura.

Hoci ide o príklad z minulosti, barterový obchod nie je len zastaraná archaická stratégia z doby kamennej. Obchody založené na výmene tovarov a služieb na medzinárodnej úrovni fungujú aj teraz, a to v nemalom rozsahu a význame.

Mechanizmus nestabilných

Barter je jedným z najstarších spôsobov podnikania na svete. V súčasnosti sa však spája s negatívnymi javmi – k výmennému obchodu sa obvykle uchyľujú krajiny, ktoré čelia krízam, finančným problémom, hyperinflácii, izolácii či ekonomicko-politickej nestabilite. Iní podotýkajú, že barter je doménou rozvojových krajín.

Nie je to ani tak dávno, čo médiá obehli správy o tom, ako vo Venezuele používajú namiesto peňazí žuvačky či lízanky. Venezuelský bolívar je stále prakticky bezcenný. Barterové obchody našli uplatnenie aj v Grécku, keď bola pred ôsmimi rokmi finančná kríza na vrchole.

Neprehliadnite

Príležitostne využívali výmenný obchod aj súkromné spoločnosti. Britský portál BBC píše o indonézskom výrobcovi lietadiel Industri Pesawat Terbang Nusantara, ktorý navrhol vymeniť dve svoje dopravné lietadlá za 110-tisíc ton thajskej lepkavej ryže. Obchod sa udial v roku 1996.

Obísť sankcie

K bohatému niekoľkoročnému výmennému obchodu bol donútený najmä

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy Irán, sankcie