Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bašternák má nádej. Pomôcť mu môže zákon, ktorý prijal Smer

21.03.2017, 13:24 | Xénia Makarová | © 2017 News and Media Holding

Polícia mala podľa medializovaných informácií obviniť Ladislava Bašternáka zo zločinu neodvedenia dane a poistného. Existuje však možnosť, ktorou si môže pomôcť.

  • Tlačiť
  • 2

L. Bašternákovi môže výrazne pomôcť inštitút účinnej ľútosti, ktorý sa vzťahuje aj na trestný čin neodvedenia dane. Upozornila na to Miriam Galandová z PRK Partners (spresnené o 16:23). Ak daň subjekt doplatí aj deň potom, čo sa oboznámi s výsledkami vyšetrovania, de facto sa vyviní.

Neprehliadnite

Účinnú ľútosť prijal Smer od roku 2013, keď prijímal aj prvé zákony proti daňovým podvodom. Ako upozorňuje daňová poradkyňa Renáta Blahová, partnerka BMB Leitner, ak by ho obvinili z daňového podvodu, tak inštitút účinnej ľútosti by využiť nemohol.

(1) Trestnosť trestného činu zaniká aj vtedy, ak ide o trestný čin

e) skrátenia dane a poistného podľa § 276, neodvedenia dane a poistného podľa § 277 alebo nezaplatenia dane a poistného podľa § 278, ak splatná daň a jej príslušenstvo alebo poistné boli dodatočne zaplatené najneskôr v nasledujúci deň po dni, keď sa páchateľ po skončení jeho vyšetrovania mohol oboznámiť s jeho výsledkami,

Viac o kauze Bašternák, ktorú TREND a Denník N otvorili pred rokom, si môžete prečítať v tomto článku.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Bašternák, kauza Bašternák, Ladislav Bašternák, NaKA