Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bašternák nemusel byť jediný, kto cez byty špekuloval s daňami

29.03.2016 | Xénia Makarová | SITA

Diskusia (1 reakcia) Pravidlá diskusie

30.03.2016 | Dobroslav Štica

Pre TA3 Kočner povedal, že predaj bytov prebehol štandardným spôsobom. “Firma predávajúca predala za jedno euro a firma kupujúca kúpila za jedno euro. Samozrejme treba k tomu podotknúť ešte jednu vec, že v rámci tejto kúpnej zmluvy, kupujúci prevzal aj všetky záväzky predávajúceho, ktoré na tých bytoch viazli, to znamená záväzky z neuhradených dlžôb.”

Táto "obhajoba" ma vcelku pobavila, najmä čo sa týka DPH stránky veci.

Aby som citoval zákon o DPH: "Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň."

Ak kupujúci prevzal záväzky predavajúceho, suma prevzatých zavazkov tvorí tiež protihodnotu, pre účely určenia základu dane a DPH. Túto DPH mal odviesť predávajúci na daňový úrad a nie 17 centov zo základu 83 centov.