Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Bašternák exkluzívne: NAKA u mňa nič nenašla, biznis väzby na politikov nemám

15.03.2017, 00:44 | Xénia Makarová | Zuzana Petková | © 2017 News and Media Holding

Presne pred rokom prišli TREND a Denník N s odhalením, že podnikateľ a známy predstaviteľov Smeru Ladislav Bašternák zinkasoval vďaka pochybnej operácii milióny eur na nadmernom odpočte DPH

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 22

Developer Ladislav Bašternák prelomil mlčanie. Pre týždenník TREND odpovedal, že nie je v obchodnom vzťahu so žiadnym politikom, polícia u neho nenašla žiadne dôkazy a medializácia mu je nepríjemná.

Neprehliadnite

O podnikateľa sa už takmer rok zaujíma polícia a daniari. „Vo vzťahu k mojej osobe prebieha viacero daňových kontrol, pri ktorých poskytujem daňovým kontrolórom maximálnu súčinnost',“ tvrdí. Polícia podľa neho v jeho spoločnostiach, kde robila razie, nič nenašla.

„NAKA vykonávala v mieste môjho bydliska aj v mojich firmách viacero prehliadok, pričom zo spracovaných zápisníc vyplýva, že neboli zaistené žiadne relevantné dôkazy,“ konštatoval.

  • Viac o kauze Bašternák čítajte v novom TRENDE. Téma Rok Bašternáka. Ako kauza zmenila Slovensko bude dostupná už dnes poobede na webe, v stánkoch bude číslo od zajtra

L. Bašternák hovorí, že nemá žiadne biznis väzby na členov vlády a čelných predstaviteľov strany Smer-SD. „Nie som v biznis vzťahu so žiadnym politikom,“ konštatoval.

Zopakoval mediálne známu vec, že stále prenajíma byt v komplexe Bonaparte premiérovi Robertovi Ficovi. „Osobne mi je celá mediálna kampaň voči mojej osobe mimoriadne nepríjemná,“ zdôveril sa L. Bašternák.

Zdroj: SITA

Presne pred rokom týždenník TREND a Denník N informovali, že Bašternákova firma BL-202 si pred piatimi rokmi vyžiadala od štátu nadmerný odpočet DPH za takmer dva milióny eur. A to na základe podozrivej transakcie s bytmi. Spoločnosť BL-202, ktorá vznikla len vo februári 2012 predtým, stihla do konca rovnakého roka požiadať o vratky vo výške osem miliónov eur. Pochybné obchody preveril Kriminálny úrad Finančnej správy a podal trestné oznámenie. Polícia ho bez riadneho preverovania odmietla.

Po uverejnení článku prípad znovu otvorila Národná kriminálna agentúra (NAKA), ktorá sa postupne začala zaoberať aj ďalšími podnikateľskými aktivitami developera. Podľa doteraz medializovaných správ boli u L. Bašternáka dve razie, posledná vo februári. Súvisieť mala s trestným oznámením poslanca SaS Jozefa Rajtára, ktorý ho podal na staviteľa Bonaparte, spoločnosť Real Forum Invest. Firma podľa poslanca zrejme zinkasovala neoprávnené vratky DPH vo výške 3,6 milióna eur za zjavne fiktívne náklady.

J. Rajtár si myslí, že policajné razie u L. Bašternáka robí NAKA len pre efekt. „Vážne policajné razie vyzerajú celkom inak, kukláči prehľadávajú všetky miestnosti, podozrivý je na zemi. Pri tejto polícia nebola vo všetkých priestoroch, napríklad v garážach. Mal dosť času na to, aby u seba nič podozrivé nemal. To akoby polícia navštívila podozrivého z vraždy o niekoľko rokov, čo tam nájde? Fiktívna vratka, ktorá sa týka Bonaparte, je z roku 2011,“ povedal pre TREND.

NAKA sa k priebehu a výsledkom vyšetrovania nechce vyjadrovať.

Viac o dvojmiliónovej DPH kauze Bašternák čítajte v printovom vydaní TRENDU, ktorý vyjde v stredu s titulom Rok Bašternáka. Ako kauza zmenila Slovensko.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 22

Tagy Bašternák, NaKA