Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bašternák s realitami obchodoval cez rovnaké firmy aj dátumy

10.08.2016, 13:41 | Xénia Makarová | © 2016 News and Media Holding

Nie je veľa nehnuteľností z dielne developera Ladislava Bašternáka, ktoré by v súvislosti s podozrivou zmenou majiteľov alebo vratkami DPH v súčasnosti nepreverovali kontrolné orgány. A vyšetrovať je čo, keďže zhôd a náhod je okolo realitného podnikania developera blízkeho špičkám Smeru neúrekom.

  • Tlačiť
  • 1

TREND si napríklad všimol sériu prevodov s bytom v komplexe na Tupého ulici v Bratislave. Komplex L. Bašternák developoval. Nejde pritom o ten byt, v ktorom sa vymenil tucet majiteľov, až skončil na konci vlaňajška u prokurátora Bystríka Paloviča mladšieho. Prevody tohto bytu už rieši Krajská prokuratúra v Bratislave.

Ide aj o byt v susednom paneláku. Spolu s inými bytmi (spolu ich je desať) ho vlastnila eseročka Patagonia. Jej konateľom bol v tom čase Peter Zemko, obchodný partner L. Bašternáka. A práve ten ako fyzická osoba byt od Patagonie v novembri 2006 odkúpil.

Nájdete v TRENDE

Založenie v prospech právnikov

Už ďalší rok bolo na byt zriadené záložné právo v prospech prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava I. Bystríka Paloviča staršieho - otca prokurátora spomínaného vyššie. Záložným právom sa zaoberá generálna prokuratúra – v súvislosti s majetkovým priznaním B. Paloviča k danému obdobiu, pretože okrem tohto bytu bolo neskôr zriadené záložné právo v prospech prokurátora aj v druhom byte v rovnakom komplexe.

Ale späť k bytu na piatom poschodí. Po B. Palovičovi bolo od konca roku 2010 na rovnaký byt zriadené záložné právo v prospech JUDr. Romana Ožvolda. V prvom kabinete Roberta Fica šéfoval dozornej rade Tiposu, pričom ho do funkcie nominoval vtedajší minister financií Ján Počiatek. V roku 2011 ho zastrelili.

No zaujímavejšia časť prevodov ešte len príde. Následne rovnaký byt kupuje od L. Bašternáka eseročka LTB Rent – 23. 2. 2015. V tejto eseročke bol v tom čase L. Bašternák jediným konateľom aj spoločníkom. LTB Rent ale už 2. októbra rovnakého roku od kúpy odstupuje a byt sa tak vracia späť L. Bašternákovi.

Dve nitky k Ficovi

LTB Rent už v súčasnosti neexistuje, začiatkom tohto roka sa zlúčila s modranskou eseročkou Relco. Tá pritom sídli na rovnakej adrese, na ktorej končí stopa firmy HF Steel. Tú pôvodne spoluvlastnil brat premiéra Ladislav Fico a viac informácií o skončení stíhania okolo jej stavebných aktivít priniesol v utorok portál Aktuality.sk.

Úplne rovnaký scenár s rovnakými termínmi prevodov L. Bašternák použil aj pri dvoch bytoch z luxusného komplexu Bonaparte. Ten tiež developoval a byt v ňom si už niekoľko rokov prenajíma samotný premiér Robert Fico, byty v ňom vlastní aj exminister Ján Počiatek a cez svoju firmu aj Marek Turčan, sused a biznis partner ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Komplex kolaudovali v lete 2011. Vlastník Real Forum Invest polovicu zo všetkých bytov a nebytových priestorov Bonaparte v závere roku 2011 predáva firme Patagonia. Tá si ale priestory ponechala necelé dva mesiace a už 7. februára 2012 ich predala ďalšej firme N-Bonaparte. Tú opäť spoluvlastní L. Bašternák. Dva byty z tohto portfólia získava ďalej Viliam Gross a ten byty opäť v roku 2014 posúva na L. Bašternáka. A tu sa príbeh napája na vyššie popísaný kolobeh bytu na Tupého ulici.

Totožný scenár

L. Bašternák byty 23. februára 2015 predáva svojej eseročke LTB Rent a tá od kúpy 2. októbra 2015 odstupuje. Byty má v rukách opäť L. Bašternák.

Podnikateľovi žiadna legislatíva nezakazuje, aby obchodoval s bytmi. Alebo si ich prevádzal medzi sebou a svojimi firmami, hoc aj v rovnaké dni, ak to má ekonomickú podstatu a cieľom je dosiahnuť z dlhodobého hľadiska zisk z podnikania. To sa ale o firmách L. Bašternáka povedať nedá. Väčšina z nich počas svojho fungovania zisk nevykazovala, skôr naopak a ich tržby boli minimálne.

Navyše nejde o bežného podnikateľa. Podiel v jeho firme B. A. Haus, ktorú roky spoluvlastnil s exministrom Jánom Počiatkom, nakoniec od neho koncom roka 2013 odkúpil vtedajší (a aj súčasný) minister vnútra. Vzťah špičiek Smeru k bytom v Bonaparte je popísaný vyššie.

Preto sa jedine samotný L. Bašternák môže diviť, prečo je o jeho realitné podnikanie taký záujem a verejnosť chce preveriť, či je všetko v súlade s pravidlami.

Prehľad podnetov na prešetrenie

  • Od apríla tohto roka preveruje polícia 2-miliónovú vratku DPH vyplatenú štátom ešte v roku 2012 Bašternákovej firme BL-202. Vratku si firma vyžiadala za nákup 7 bytov vo Five Star Residence za 12 miliónov eur, vyšetrovanie sa spustilo na druhý pokus. Prvýkrát podnet od daňových kriminalistov v roku 2014 odmietla.
  • V máji tohto roku poslanec strany SaS Jozef Rajtár podal trestné oznámenie pre možné daňové podvody v súvislosti s firmou Real Forum Invest. L. Bašternák bol jedným z jej spolumajiteľov v čase, keď firma predávala byty v skolaudovanom komplexe Bonaparte. V súvislosti s ich predajom si uplatnila za rok 2011 vratku DPH voči štátu v sume 3,6 milióna eur.
  • V júli sa na Generálnu prokuratúru vo veci podozrivých prevodov (12 majiteľov za 9 rokov) bytu v komplexe na Tupého ulici v Bratislave s rozlohou 62 štvorcových metrov obrátil poslanec SaS Jozef Rajtár. Prípad odvtedy GP stihla postúpiť na Krajskú prokuratúru v Bratislave. Na otázky však reagovalo aj policajné prezídium, jeho hovorkyňa Denisa Baloghová uviedla, že „vzhľadom na prebiehajúce úkony trestného konania nie je možné v tejto veci poskytnúť bližšie informácie“.
  • Aliancia Fair-Play sa chce v najbližšom čase obrátiť na Finančnú správu a ďalšie kontrolné orgány v súvislosti so sériou prevodov okolo vily na Hummelovej ulici, tiež z portfólia L. Bašternáka. Peter Kunder z Aliancie na prevody a možné daňové úniky upozornil začiatkom augusta na svojom blogu Denníka N.

Viac o systéme realitných obchodov developera blízkeho špičkám Smeru nájdete v najnovšom TRENDE v článku: Bašternák „točil“ svoje reality ešte nedávno a až príliš okato.

TREND 32/2016

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Bašternák