Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bašternáka spája s Ficovým bratom schránková firma v Modre

01.08.2016, 12:50 | Zuzana Petková | © 2016 News and Media Holding

Prevody bytov v komplexe Bonaparte, ktorý postavil kontroverzný podnikateľ Ladislav Bašternák, pripomínajú čoraz viac špekulácie s vratkami DPH. Portál Aktuality.sk zverejnil ďalšiu schému, ako dva byty menili majiteľov, až opäť skončili v rukách L. Bašternáka. Jednu z jeho firiem, na ktoré boli nehnuteľnosti krátky čas napísané, zlikvidovali pomocou schránkovej firmy v Modre. Rovnakú schránku využil aj brat premiéra Roberta Fica.

  • Tlačiť
  • 0

Podľa Aktuality.sk charakter prevodov pripomína známy model, ako zarobiť na vratkách DPH. L. Bašternák ho mal v roku 2012 využiť aj v projekte Five Star Residence. Po kúpe siedmich bytov v tejto rezidencii mu štát vyplatil dva milióny eur. Potom, čo na kauzu upozornili TREND a Denník N, polícia skúma, či nešlo o fiktívne obchody.

Ďalšie pochybnosti

Pochybnosti však vzbudzujú aj prevody spomínaných bytov v komplexe Bonaparte z rokov 2011 – 2015. Pôvodne ich vlastnila Bašternákova firma Real Forum Invest. Podľa Aktuality.sk ich následne L. Bašternák previedol na spriaznené subjekty. Najskôr to bola eseročka Patagonia, potom N-Bonaparte.

Štvrtým vlastníkom dvoch bytov v Bonaparte sa stal podnikateľ Viliam Gross. Ten sa objavil aj v reťazci vo FiveStarResidence. V. Gross potom dva byty v komplexe Bonaparte previedol na L. Bašternáka. Ten ich následne prepísal na svoju firmu LTB Rent. O osem mesiacov neskôr však od kúpnej zmluvy odstúpil. Kataster tak prepísal dva byty v Bonaparte späť na L. Bašternáka ako fyzickú osobu. V. Gross ani L. Bašternák na otázky Aktuality.sk neodpovedali. 

Za aké ceny sa tieto byty predávali, sa nedá zistiť. Kúpne zmluvy totiž nie sú verejne prístupné. Žiadne sumy nie sú uvedené ani v účtovných závierkach firmy LTB Rent. Do zbierky listín obchodného registra totiž založila len dokumenty za roky 2013 a 2014. Spomínané byty v Bonaparte nadobudla až vo februári 2015. Z dostupných dokumentov však vyplýva, že išlo o mŕtvu firmu – bez majetku, príjmov aj výdavkov.

Spoločnosť LTB Rent už neexistuje. L. Bašternák ju vo februári 2016 zlúčil s firmou Relco, ktorá dlhuje na daniach 1,8 milióna eur.

Karusely s nehnuteľnosti

Časté prevody bytov, ktoré napokon končia v rukách toho istého človeka, môžu byť signálom, že ide o špekulácie s vratkami DPH. Ak firma kúpi byt, mala by DPH zaplatiť, ak ho predá ďalšej spoločnosti, môže si od štátu vyžiadať daň späť ako nadmerný odpočet. Problém je, ak byt prejde cez sieť mnohých firiem, ktoré celý obchod zneprehľadnia a DPH nezaplatia. Navyše, ak niektoré z nich skončia napísané na bielych koní a bez majetku. V prípade, ak štát vratku vyplatí, prichádza o peniaze.

Konateľom firmy Relco, s ktorou L. Bašternák zlúčil svoju spoločnosť, je Francúz Amélio Malva Laurent Bilot – Magé. Firma Relco pohltila aj desiatky ďalších firiem, často aj s dlhmi. Sídli na chate v Modre, na rovnakej adrese v minulosti zakotvili aj firmy HF Steel a HFK Group. Ich spolumajiteľom bol aj Ladislav Fico – brat premiéra Roberta Fica, ktorý v minulosti podnikal v stavebníctve.

Jeho firma HF Steel  neplatila dodávateľom ani odvody do poisťovní. Podľa Finstatu mala v roku 2014 dlhy voči poisťovniam vyše 200-tisíc eur. Ďalšie státisíce dlhovala firma Ficovho brata iným spoločnostiam. V roku 2013 začala aktivity firmy HF Steel preverovať polícia. Upozornil na to týždenník Plus 7 dní. Ako sa skončilo vyšetrovania a či polícia niekoho obvinila, teraz tlačové oddelenie Policajného zboru pre Aktuality.sk neuviedlo.

Spoločnosť HF Steel sa postupne zlučovala s ďalšími firmami, až sa jej právnym nástupcom stala spoločnosť Relco so sídlom v Modre. Teda tá istá firma, ktorú využil aj Bašternák v prípade spoločnosti LTB Rent. 

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Bašternák

Diskusia (0 reakcií)