Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Beblavý chce Pente znemožniť prebratie Markízy. Jeho zákon neprešiel

15.02.2018, 15:45 | SITA

Nezaradení poslanci Miroslav Beblavý, Viera Dubačová a Simona Petrík neuspeli s novelou zákona o vysielaní a retransmisii, ktorá mala vlastníkom celoštátnych médií uložiť povinnosť zapísať sa do registra partnerov verejného sektora. Parlament právnu úpravu, ktorá by ozrejmila skutočného vlastníka médií, odmietol.

  • Tlačiť
  • 0

Súčasná legislatíva zakazuje tzv. krížové vlastníctvo médií, prax však podľa poslancov okolo M. Beblavého ukazuje jej obchádzanie. Zákon totiž nepredpokladá úplné odkrytie vlastníckej štruktúry médií.

Aktualizačným momentom pre podanie návrhu zákona boli pre poslancov informácie „o možnom vstupe finančných skupín s vlastníctvom printových médií do priestoru významných stredoeurópskych mediálnych staníc“. Návrh zákona vo štvrtok väčšina pléna Národnej rady SR nepodporila.

Predkladateľ návrhu Miroslav Beblavý v Slovenskom rozhlase hovoril najmä o medializovanom záujme skupiny Penta o televíziu Markíza. „Ak by napríklad finančná skupina Penta... chcela kúpiť Markízu, tak buď sa bude musieť vzdať tých tlačových médií, alebo nebude môcť kúpiť Markízu. Dnes to vie pomerne jednoducho obísť,“ uviedol.

Neprehliadnite

Ich novela preto počítala so zápisom elektronických a najväčších printových médií do registra partnerov verejného sektora. Tento register napríklad prinútil Juraja Širokého priznať, že je majiteľom Váhostavu.

„Kontrola krížového zákazu orgánmi verejnej moci by tak nemohla naraziť na spleť vlastníckych štruktúr, z ktorých by nebolo jasné, či k porušeniu krížového zákazu dochádza, alebo nie,“ uviedli Miroslav Beblavý, Viera Dubačová a Simona Petrík.

Do zákona o vysielaní a retransmisii navrhovali vložiť ustanovenie, podľa ktorého by konečný užívateľ výhod musel byť uvedený aj v prípade vydavateľov novín či vysielateľov rozhlasu a televízie.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Markíza, Miroslav Beblavý, Penta

Diskusia (0 reakcií)