Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Beblavý má pravdu, sme za najväčších grázlov EÚ. A môže nás to stáť veľa

12.09.2018 | Ján Kováč

Diskusia (25 reakcií) Pravidlá diskusie

12.09.2018 | atabaz

Vyšetrenia v predmetnej záležitosti ešte dôsledne neprebehli, nemožno teda s takou istotou tvrdiť , že "sme za najväčších grázlov EÚ" (ale nie je málo novinárov , ktorí sú presvedčení, že o vyhláseniach niektorých politikov sa nepatrí pochybovať - veď to by znamenalo vzoprieť sa "aktuálnemu trendu" - a kde inde ako v Trende o tom vedia najlepšie).
Nevedno teda, či sa potvrdí, že "sme za najväčších grázlov EÚ", ale už teraz s istotou možno konštatovať, že vo sfére jazykovej komunikácie sme prinajmenej Čechmi vnímaní ako nesmierni "chudáci" odkázaní na cudziu pomoc. Prečo treba v texte článku použiť české slovo "grázli", keď máme slovenské darebáci, ničomníci, nehanebníci?!, Naši novinári, ktorí "betónujú" používanie čechizmov na Slovensku patria buď k vášnivým divákom našej televíznej seriálovej produkcie (kde sa to čechizmami len "hmýri"), buď komunikujú s Čechmi tak intenzívne, že sa českým jazykovým vplyvom nedokážu vyhnúť. Česi sa však oprávnene môžu pýtať, či v našej slovnej zásobe chýbajú domáce nadávky, že sme odkázaní len na tie české (a to výlučne na tieto: grázel, hajzel, zm.d, blbec). Nie, nie sme odkázaní na cudzie jazykové "výpožičky" či priamo na "vykrádanie" cudzej slovnej zásoby, lebo len pôvodných nadávok máme niekoľkonásobne viac ako Česi. Ale cesty ich poznávania sú pre "našincov" v súčasnosti veľmi, veľmi ťažké. Vyžadujú čas a trpezlivosť. Čas vyhradený čítaniu kvalitnej domácej literatúry, najlepšie diel klasikov slovenskej beletrie. Tam je inšpirácie v tomto smere neúrekom.

13.09.2018 | Anna Herrmannová

Keby sme mali len problémy s využitím čechizmov na pomenovanie mafiánskych praktík Smeráka!!!
Bolo by to fajn!
Mne neprekáža grázlovina ani iné bohemizmy, pretože autor len pomenúva tento Augiášov chliev a zbojníčenie, čo sa na Slovensku deje sofistikovaným spôsobom od r. 2006!!!!

13.09.2018 | rtw

Výborne. Nemáte problém s gramatikov, ešte sa naučte čítať s porozumením.

14.09.2018 | carlosko

Toto je klasika. Niekomu vadí čechizmus, ale skloňovanie neovláda. Blahoželám.

13.09.2018 | OliWer1

Forma nad obsah, symptomatické.
Problémom atabaza je čechizmus v článku, ale absolútne mu nevadí kradnutie galaktických rozmerov. A vyšetrovania prebehli určite dôslednejšie než prebiehajú na Slovensku, pretože OLAF nie je NAKA, ten nevyjde na svetlo sveta s konštatovaním, že skutok sa stal bez toho, aby na to nemal dôkazy.

13.09.2018 | asdfasdf

chcel si naznacit, ze NAKA vyjde na svetlo sveta s konstatovanim, ze skutok sa stal?.....:-DDD.....no, obcas, aby som nekrivdil.....ked nie je nas.....a podari sa jej vysetrit donebavolajucu korupciu v podobe klobasy alebo flasky domacej;-)

13.09.2018 | OliWer1

Nie, chcel som naznačiť, že OLAF nepublikuje správu bez toho, aby nemal dôkazy na to, že sa kradlo. Takže sa kradlo, aj keď atabazovi chýba "nezávislé" vyšetrenie slovenskej polície, že skutok sa nestal.

13.09.2018 | asdfasdf

jasne, za vsetko mozu zasa novinari....este dobre ze ich mame, tak sa mozeme do nich navazat........:-DDD................

13.09.2018 | muchomuurka

A teraz to B - keď peniaze z eurofondov prepadnú a bude nutné zaplatiť pokuty, koľko z toho padne občanom na plecia ako doplatenie za vyplnené zmluvy tunajších spriatelených firiem? Zaujímal by ma účet za šafárenie 10 ročnej sociálne stabilnej mizérie. 4% zo 100E je skoro zadarmo alebo to bude tá nová alternatíva tuzexových bonov -bžány?

13.09.2018 | rtw

Obávam sa, že budeme platiť a vracať peniaze a to najmä v čase, keď eu fondy skončia, v čase, keď sa staneme platcami, ešte nám pribudnú pokuty. No neviem z čoho. Žeby z daní zamestnancov ? Aj na dôchodcoch a pacientoch sa bude dať niečo ušetriť?

13.09.2018 | Anna Herrmannová

Beblavý je jeden z mála politikov, ktorí netárajú do sveta - povedané ľudovým slovníkom.
Vždy je adtesný, odborne fundovaný v prednesených výrokoch!
A pravdivý!
Naozaj sa mu dá dôverovať!

13.09.2018 | asdfasdf

politikovi nedoverujem ziadnemu.....len niektori su menej nedoveryhodni.....;-).......

13.09.2018 | OliWer1

Politikom sa nemá veriť, nie sú Kristus. Politikov treba kontrolovať. Ale presne ako píšeš - niektorí politici sú menej nedôveryhodní než ostatní.

14.09.2018 | skorodochodca

Sranduješ .. že?

13.09.2018 | Ján Krkoš

Link na OLAF: https://ec.europa.e... ( ... ozaj je to tam tak ako hovorí Beblavý...???)

13.09.2018 | IvanPe

Strana 40!

13.09.2018 | BrunteIes

Aha, takže sme sa dozvedeli, že omieľaná suma 300 mil. € je kumulatívna strata rozpočtu EU na clách z podhodnoteného tovaru v Česku, Slovensku, Francúzsku a Malte. Preto mi to nesedelo keď písali, že celková strata na clách je 2,2 mld.€, z toho 1,9 mld.€ pripadá na Britániu. K tej tabuľke na strane 40 je komplikované sa vyjadriť, lebo údaje sú uvádzané v %, pričom absolútna suma závisí od sumy, z ktorej sa toto % vypočítava.

14.09.2018 | IvanPe

Su ibe dve moznosti, brunteles, bud nevies po anglicky, alebo nerozumies ani pisanemu textu.

14.09.2018 | BrunteIes

Strana 26.
3.1. Detecting and investigating
revenue fraud: OLAF
at the centre of large-scale
investigations into
the undervaluation of goods
imported into the EU.
In addition to the UK case, OLAF estimated that
the cumulative loss to the EU budget in customs
duties stemming from its investigations regarding
undervaluation in the Czech Republic, the Slovak
Republic, France and Malta was in excess of EUR 300
million.
Ivan, google translator a ideš...

14.09.2018 | Ján Krkoš

!!! ... no veď toto...!!!