Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Bélu Bugára asi omrzel politický život

Názor | Štefan Czucz znamená pre Most-Híd niečo ako svojho času Jozef Brhel s Jurajom Širokým pre Smer-SD. Človek s povesťou otca zakladateľa, sivej eminencie, oligarchu, ktorý z pozadia riadi fungovanie strany aj štátu. Za tejto vlády o ňom bude počuť čoraz viac.

19.05.2017, 05:01 | Ján Kováč | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Niekedy to budú špekulácie, inokedy indície, z ktorých sa časť neskôr potvrdí a časť zapadne prachom. Dnes indície hovoria, že hrozí ovládnutie a zneužitie Úradu pre verejné obstarávanie, inštitúcie, ktorá je mimoriadne dôležitá v boji s korupciou. 

Indície naznačujú, že novým šéfom ÚVO sa stane kandidát Juraj Méry, že by to mohla byť predĺžená ruka Š. Czucza, nominant Mostu-Híd, a že zvyšok koalície ho v tom podporí, lebo sa tak dohodli v rámci politických kšeftov. Ktoré sú v podstate nelegálne, ale politické strany sa ešte stále tvária, že to nechápu.

Proti Kaliňákovi

Aktuálnu predsedníčku ÚVO Zitu Táborskú si v roku 2012 vybral premiér Robert Fico. Jej úrad tento mesiac predviedol akt nezávislosti. Vydal rozhodnutie, podľa ktorého druhý najsilnejší muž Smeru Robert Kaliňák porušil zákon. Politicky citlivé obstaranie bratislavského Klientskeho centra verejnej správy, srdcovej záležitosti R. Kaliňáka, ÚVO označil za protizákonné. Možno je to kvapka, po ktorej už pohár pretečie a minister vnútra padne. To sa ťažko odhaduje, lebo premiér ho drží vo funkcii, aj na úkor vlastnej popularity. V každom prípade Z. Táborská ohrozila Ficovu pravú ruku a donedávna korunného princa Smeru-SD.

Neprehliadnite

R. Kaliňák preto nemá dôvod podporiť jej kandidatúru a rovnaký postoj sa dá očakávať aj od jeho spolustraníkov. 

Pri Moste-Híd niet o čom. Všetko nasvedčuje tomu, že J. Méry je ich človek. A SNS sa podvolí. Lebo každá z troch strán si chce podmaniť nejakú verejnú inštitúciu a potrebuje na to súhlas ostatných. 

Zmanipulovaná voľba?

Aj hmlisté reakcie koaličných strán naznačujú, že výberové konanie je len divadlo s vopred dohodnutým výsledkom. Na jasne položenú otázku, či podporujú J. Méryho, ani jedna neodpovedala. „Ministri Most-Híd nepochybne vyberú najlepšieho kandidáta,“ napísala hovorkyňa Mosta vo svojej reakcii. Ani ostatné vládne strany sa nevyjadrujú jasne. Na otázku, či sa na tomto kandidátovi dohodli lídri koaličných strán, sa dá odpovedať len áno, alebo nie. SNS si vybrala hmlistú strednú cestu. „SNS takouto informáciou nedisponuje,“ odpovedal šéf strany Andrej Dank

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu TRENDU. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Tagy Árpád Érsek, Béla Bugár, Lucia Žitňanská, Názory, Štefan Czucz