Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bezodná nádoba na dlhy. Grécko dostane od únie ďalšie miliardy

25.05.2016, 09:00 | ČTK

Grécko bude môcť dostať nové úvery v celkovej sume 10,3 miliardy eur. Dohodli sa na tom v stredu po polnoci po jedenásťhodinovom rokovaní ministri financií eurozóny. Ministri 19 krajín euroskupiny sa zhodli aj na princípoch zmiernenia gréckej dlhovej záťaže. To ich predsedajúci označil za „prielom", ktorý zrejme zabezpečí účasť Medzinárodného menového fondu (MMF) v treťom záchrannom programe pre Grécko.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy

Grécko, úver

Grécko podľa ministrov splnilo požiadavky veriteľov na reformy verejných financií. Tie boli podmienkou vyplatenia druhej časti zo záchranného programu pre Grécko z minulého leta. Celý program má hodnotu 86 miliárd eur.

Zmierňujú dlh

Ministri sa podľa agentúry Reuters dohodli, že ponúknu Aténam v roku 2018 zmiernenie dlhu, ak sa ukáže, že bez neho by Grécko nemohlo plniť dohodnuté rozpočtové kritériá. „Dosiahli sme s Gréckom významný prelom, ktorý nám umožní dostať program finančnej pomoci Grécku do novej fázy," povedal na tlačovej konferencii po rokovaní šéf „euroskupiny" Jeroen Dijsselbloem.

Nové úvery budú podľa oznámenia ministrov uvoľnené v niekoľkých splátkach. Budúci mesiac Atény dostanú 7,5 miliardy eur, počas leta potom európsky stabilizačný mechanizmus ESM uvoľní krajine postupne zvyšné peniaze, čo bude podmienené súhlasom veriteľských inštitúcií.

Grécko muselo pre získanie ďalších miliárd eur zo záchranného programu preukázať, že úspešne plní jeho podmienky. Rokovania o previerke plnení programu sa ťahali od januára a Grécku pomaly dochádzal čas. Atény potrebujú nové úvery najneskôr do júla, kedy majú splatiť časť dlhov voči MMF a Európskej centrálnej banke.

Bezpodmienečné reformy

Grécky parlament cez víkend schválil balík reformných zákonov, ktoré boli jednou z podmienok pre čerpanie druhej tranže záchranného programu. Súčasťou odsúhlasených opatrení je aj korekčný mechanizmus, ktorý v prípade nedodržania plánovaných prebytkových rozpočtov automaticky prevedie výdavkové škrty.

Atény by podľa minuloročnej dohody mali od roku 2018 dosahovať primárny rozpočtový prebytok, ktorý nezahŕňa obsluhu dlhu, 3,5 percenta hrubého domáceho produktu. Ministri v stredu uviedli, že prijaté opatrenia Atén tento cieľ zaisťujú.

Dohodu o uvoľnení úverov pre Grécko komplikoval MMF, ktorý požadoval najprv rokovania o zmiernení dlhu. Podľa fondu nie je bezo zmien v podmienkach obsluhy dlhu možné, aby Grécko viedlo dlhodobý prebytok v určenej výške. Euroskupina 19 ministrov sa dohodla, že zhodnotí otázku udržateľnosti gréckeho dlhu v krátkodobom, strednodobom i dlhodobom horizonte.

Zástupca MMF Poul Thomsen po rokovaní uviedol, že fond sa po stredajšej dohode zrejme do programu pre Grécko zapojí. Rozhodnúť ale o tom bude musieť vedenie fondu vo Washingtone, dodal Thomsen.

J. Dijsselbloem povedal, že v otázke zmiernenie gréckeho dlhu ministri vylúčili zníženie jeho nominálnej veľkosti. Veritelia však preskúmajú možnosť zníženia úrokových sadzieb a možno aj predĺženie splatnosti dlhu, čo požaduje MMF. „Môžeme sa pozrieť na to, či bude Grécko môcť každoročne splácať svoje dlhy. Ak nie, sme pripravení im v najbližších rokoch pomôcť," povedal šéf euroskupiny podľa agentúry AP.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy Grécko, úver