Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bezradné zdravotníctvo

06.03.2008, 13:25 | Gabriel Beer | © 2008 News and Media Holding

Názor | G. Beer: Ministerstvo zdravotníctva nemá schopnosti, odvahu ani slobodu.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Názory

Minister zdravotníctva Ivan Valentovič sa v roku 2006 v TRENDE kasal, že sa pokúsi redukovať neefektívne zdravotnícke zariadenia. Prostredníctvom štátnych zdravotných poisťovní, ktoré časť nemocníc nezazmluvnia. „Ak chce odo mňa vláda racionalizačné opatrenia a napriek tomu budú tlaky, aby sa nezrealizovali, potom vláda musí prísť a povedať: Tu je ďalších desať miliárd,“ tvrdil.

Dnes sa ukazuje, že ministerstvo nemá schopnosti, odvahu ani slobodu. Zmohlo sa len na otras systému zdravotného poistenia. Zmýšľanie, že peniaze sa nasmerujú do štátnych nemocníc, situáciu nevyrieši. Iný nápad od utiahnutého ministra počuť nebolo.

beer-t.jpg

Slabá pozícia ministra v strane nedáva perspektívu na racionalizáciu. Straníckemu šéfovi Robertovi Ficovi a rezortnému patrónovi Pavlovi Paškovi nedokáže vysvetliť, že bez reforiem sa budú aj štátne nemocnice dostávať do väčších dlhov, do stretu s exekútormi a za preplácanie faktúr mimo poradia budú musieť dodávatelia manažérom platiť viac a viac.

Túto situáciu sa pokúšal zachrániť bývalý šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Odštartoval prípravy na redukciu lôžkovej siete. Hoci netransparentnú, aspoň nejakú. Nemal inú možnosť. Politici mu predpisujú dvíhať platby pre štátne fakultné nemocnice. Nezaplatení lekári utekajú do zahraničia a časť financií sa topí v neefektívnej nemocničnej starostlivosti, aj v rozkrádačkách. Lenže redukciu nemocníc začal chystať bez konzultácie s najsilnejšími patrónmi slovenského zdravotníctva. To ho stálo miesto.

A čo bude ďalej? V slovenskom zdravotníctve sa dá očakávať nová etapa bezradnosti a pragmatizmu. Investori, ktorí si mysleli, že za niekoľko rokov sa bude debatovať na základe ekonomických čísel a štandardov, sa prispôsobia. Dá sa napríklad očakávať, že v najbližších týždňoch z poisťovacieho biznisu vycúva skupina J&T s Európskou zdravotnou poisťovňou. Človek, ktorý s ňou nedávno úzko spolupracoval, nastúpil do predstavenstva VšZP. Zdá sa, že niektoré investičné žraloky už pochopili, že najlepší biznis sa bude dať robiť zas so štátom. Ľahšie. Eurofondy čakajú.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Názory

Diskusia (0 reakcií)